Haberler
Giriş Tarihi : 18-06-2021 15:01   Güncelleme : 18-06-2021 15:01

Boğaziçi Eylemleri 'Terör Olayı' Sayıldı, Öğrencinin Öğrenim Kredisi Elinden Alındı

Boğaziçi eylemlerine katılan bir öğrencinin öğrenim kredisi 'terör olaylarına karıştığı' gerekçesiyle kesildi.

Boğaziçi Eylemleri 'Terör Olayı' Sayıldı, Öğrencinin Öğrenim Kredisi Elinden Alındı

Atanmış Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi rektörü olmasını kabul etmeyen öğrenciler 168 gündür direnişini sürdürüyor. Bulu'nun rektörlüğünü kabul etmeyen öğrenci ve öğretim görevlileri, kampüsün dört bir yanında eylem yaparak kararı protesto ediyor.

Boğaziçili öğrencilerin aylardır süren mücadelesi polisler tarafından engellenmeye çalışılıp onlarca öğrenci gözaltına alınırken, eylemlere katılan öğrencilerin öğrenim kredisi hakları da ellerinden alınıyor.

Geri Ödenecek Krediyi Bile Engellediler 

Boğaziçi eylemlerine katılan bir öğrenci Twitter hesabından öğrenim kredisi ödemesine son verildiğini duyurdu. Söz konusu öğrenciye gönderilen bilgilendirme yazısında, ''Genel Müdürlüğümüz Mevzuatları gereğince, Burs/kredi Verilmeyecek Haller 'Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere verilmez' hükmüne amirdir.

Bu sebeple, Genel Müdürlüğümüzden almış olduğunuz öğrenim krediniz, İstanbul Valiliği Gençlik Spor İl Müdürlğü yazı eki olan İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğünün yazısına istinaden Temmuz 2021 ayı itibariyle kesilmiştir'' ifadelerine yer verildi.

Eyleme katıldığı için kredisinin kesildiğini belirten öğrenci Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Eğitim politikasını anayasal haklarımı kullanarak savunduğum için tek gelir kaynağım olan kredimden de oldum. Bunun hiçbir hukuki dayanağı yoktur, bu yapılan siyasidir. Kyk bu hatadan geri dönmelidir!'' diyerek karara isyan etti.