Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 13:22   Güncelleme : 11-03-2021 13:22

Boğaziçi'nin Almanya'daki Partneri Carl von Ossietzky Üniversitesi: Partner Üniversitemizde Akademik Özgürlük Yok Edildi, Erasmus Programı Durma Noktasında

Carl von Ossietzky Üniversitesi, ''Partner üniversitemizde akademik özgürlük yok edildiği için işbirliğimiz durma noktasına geldi'' açıklaması yaptı.

Boğaziçi'nin Almanya'daki Partneri Carl von Ossietzky Üniversitesi: Partner Üniversitemizde Akademik Özgürlük Yok Edildi, Erasmus Programı Durma Noktasında

Boğaziçi Üniversitesi'nin Almanya'daki partneri Carl von Ossietzky Üniversitesi, Boğaziçi yönetimini eleştirdi.

Oldenberg kentindeki üniversitenin Senatosu, Boğaziçi'nde eleştirel öğrenci ve akademisyenlere yönelik büyük bir baskı ve gözdağı ortamı bulunduğunu belirterek "Üniversitemiz ile yıllardır Erasmus programı çerçevesinde partner olarak bağlantılı bulunan Boğaziçi Üniversitesindeki mevcut uygulamalara yönelik haberler bizi derinden üzmekte ve endişelendirmektedir. Partner üniversitemizde akademik özgürlük çok güçlü bir şekilde tehdit edilmekte, yürürlükten kaldırılmaktadır. Özgür bilimsel faaliyetler bu şekilde temel koşulundan mahrum bırakılmaktadır" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler ve öğretim görevlilerinin kampüste gerekçesiz bir şekilde polis müdahalesiyle ve cezai önlemlerle karşı karşıya olduğuna değinilen açıklamada, korku ortamında ifade özgürlüğü ve eleştirel seslerin bastırıldığı ifadeleri yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan son olayların 'Türkiye'deki üniversitelerde son yıllarda tanık olunan baskıcı uygulamaların yeni bir zirve noktasını oluşturduğunu' kaydeden Senato, bu durumun Erasmus programına da yansıdığını, öğrenci ve akdemisyen değişim programlarının durma noktasına geldiğini belirtti.

Senato "Üniversiteler ifade özgürlüğü, eleştiri ve fikir alışverişi ortamlarıdır. Bilim ancak bu şekilde mümkündür" diyerek Boğaziçi yönetimine çağrıda bulundu.