Haberler
Giriş Tarihi : 13-01-2021 21:38   Güncelleme : 13-01-2021 21:38

Boris Johnson, Çin Virüsü Dolayısıyla Çin'deki Pangolin Yeme Kültürünü Eleştirdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çin virüsünün kaynağı olması nedeniyle Çin'i ve Çin kültürünü eleştirdi.

Boris Johnson, Çin Virüsü Dolayısıyla Çin'deki Pangolin Yeme Kültürünü Eleştirdi

Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm dünyayı felce uğratan Çin virüsünün kaynağını öğrenmek için Çin'e ekip gönderdiği bugünlerde İngiltere Başbakanı Boris Johnson salgının sorumlusu olarak Çin'i işaret etti.

Johnson, katıldığı bir uluslararası toplantıda Çin virüs salgınının insan ve doğa ilişkisindeki dengesizliğin bir ürünü olduğunu ifade ederek geleneksel Çin tıbbına göndermede bulundu.

Fransa tarafından düzenlenen ancak salgın nedeniyle telekonferans yönetimiyle gerçekleştirilen Tek Gezegen Zirvesi'nde biyoçeşitliliğin korunmasının önemini belirten bir konuşma yapan Johnson, sözlerini Çin virüsü salgınına yönelik bir görüşle tamamladı.

"Unutmayın ki koronavirüs salgını insanoğlunun doğal hayatla ilişkisindeki dengesizliğin bir ürünüdür" diyen Johnson salgınların hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan kaynaklandığına dikkat çekti.

Johnson Çin virüsü salgınının yarasa veya pangolinlerden kaynaklandığını belirten görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

"Salgın pangolin pulunu öğütürseniz bir şekilde daha güçlü ya da her neye inanıyorsanız o şekilde olacağınıza dair çılgınca bir inanıştan kaynaklanıyor, insanlık ve doğal hayat arasındaki bu çatışmadan kaynaklanmıyor ve bunu durdurmamız gerek".

Çin'den Yanıt

Boris Johnson'ın bu sözlerine Çin'den yanıt gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian rutin basın toplantısında "Daha önce defalarca salgının kaynağına dair araştırmaların bilimsel bir konu olduğunu söyledik. İnsanların spekülasyon ve kendi reklamlarını yapmasının ne yeri, ne zamanı. Aksi takdirde bundan uluslararası işbirliği zarar görür" şeklinde konuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping daha önce kişisel olarak geleneksel Çin tıbbını "eski Çin biliminin bir hazinesi ve Çin uygarlığının arşivini açan bir anahtar" olarak gördüğünü söylemiş ve teşvik etmişti.

Geleneksel tedaviler geçtiğimiz yıl üst düzey yetkililer tarafından da Covid-19 belirtilerine karşı etkin tedavi yöntemi olarak dayatılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ev sahipliğinde toplanan Tek Gezegen Zirvesi'nde şimdiden 4 yüden fazla araştırmacı ve uzmanı bir araya getiren Prezode adlı uluslararası bir proje başlatıldı.

Proje, gelecekte hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların ve pandemilerin önlenmesi için daha önce görülmemiş çapta bir uluslararası işbirliğini hedefliyor.