Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 18:08   Güncelleme : 23-03-2021 18:08

Borsa Günü Düşüşle Tamamladı

Seansın ilk bölümünde sert düşüşler dolayısıyla iki kez devre kesici uygulanan BIST 100 endeksinde işlemlerin yeniden başlamasıyla tepki alımlarının etkili olduğu görüldü. Bunun karşısında Londra piyasalarında Türk Lirası arayışında olan yabancıların bankacılık hisselerinde yaptığı satışların da etkisiyle endeks günü kırmızıda tamamladı.

Borsa Günü Düşüşle Tamamladı

BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık koltuğunda yaşanan değişimin ardından ikinci işlem gününü de düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi günü yüzde 0,13 düşüşle 1.377 puandan tamamladı.

Güne yüzde 5,4 düşüşle başlayan endekste seansın ilk bölümünde, haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi iki kez devre kesici uygulamaya girdi. Endeks gün içinde 1.256 seviyesine kadar geriledi. Buradaki günlük dipten sonra gelen tepki alımları endeksi artıya geçirdi.

Bunun yanında bankacılık hisselerine gelen satışlar endeksi aşağı yönlü baskıladı. Piyasa aktörleri Londra'da Türk Lirası arayışında olan yabancı yatırımcıların likit hisselerde satışa gittiğini ifade etti. Bu satışların etkisiyle bankacılık endeksi günü yüzde 8,5 düşüşle tamamladı. Endekse puan bazında en fazla aşağı yönlü baskıyı Garanti BBVA, Akbank ve Sabancı Holding yaptı.

Sınai endeksi ise günü yüzde 2,2 artışla tamamladı.

Gecelik faizler yükseldi

Yurtdışında gecelik TL swap faizlerinde yukarı yönlü ivme devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yapılan koltuk değişimi sonrasında ilk işlem gününde yurtdışında gecelik TL swap faizleri yüzde 1.300 seviyesini aştı. Haftalık TL swap faizleri ise yüzde 250 seviyesine çıktı.

Cuma gününü yüzde 14,2 seviyesinde kapatan haftalık swap faizleri TCMB'deki görev değişikliğini takip eden ilk işlem gününde yüzde 100'e yükselmişti.