Haberler
Giriş Tarihi : 27-03-2021 12:11   Güncelleme : 27-03-2021 12:11

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri Kendi Ücretlerine Yüzde 33 Zam Yaptı

Borsa İstanbul yönetim kurulu üyeleri kendi huzur hakkı ücretlerine yüzde 33 zam yaptı ve ücretleri 24 bin TL'ye yükseldi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri Kendi Ücretlerine Yüzde 33 Zam Yaptı

Dün, Borsa İstanbul A.Ş.'nin 2020 faaliyet yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Toplantıda Işınsu Kestelli, Ahmed Ali Al-Hammadi ve Korkmaz Ergun'un yönetim kuruluna katılması kararı alındı. Genel müdür de Korkmaz Ergun oldu. 

Yönetim kurulu üyelerinin güncellendiği ve genel müdürün değiştiği toplantıda, “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin ücret, prim ve sait haklarının belirlenmesi” konusu da görüşüldü.

Aylık net huzur hakkı ücreti, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan için mevcut 24 bin TL'de sabit kalırken, aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un da olduğu Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerinin ücreti yüzde 33,3 zamla 18 bin TL'den 24 bin TL'ye yükseltildi.

Vergiden Muaflar

“Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin birden fazla işverenden ücret almaları dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekmesi durumunda Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan ücret ödemelerine isabet eden ilave verginin talep edilmesi halinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak ücret geliri elde edilmesi durumunda, hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanmasına” karar verilen toplantıda “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin, makam aracı tahsisi, görevle ilgili konularda yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneceği haklarından yararlanabilmeleri; ayrıca bunların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin sağlık yardımlarından yararlandırılması” önerisi de onaylandı.