Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2020 11:02   Güncelleme : 08-09-2020 11:02

Burhan Kuzu 'Nüfuz Ticareti'nden Yargılanacak

Burhan Kuzu, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'nin tahliye edilmesi il ilgili soruşturma kapsamında “Nüfuzunu kullanarak yargıya baskı yaptığı” suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak.

Burhan Kuzu 'Nüfuz Ticareti'nden Yargılanacak

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'nin kızı ve şoförünün öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan ve yargılama sonunda beraat eden Orhan Ünğan eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu hakkında, “Nüfuzunu kullanarak yargıya baskı yaptığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmada ismi geçen Kuzu, bugün hakim karşısına çıkacak. Kuzu'nun, "nüfuz ticareti" suçundan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti 3 adamıyla “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek” ve ‘FETÖ üyeliği’ suçlarından tutuklanmıştı. 6 ay tutuklu kalan Zindaşti, gece yarısı kararıyla tahliye edilmişti. Savcılık tahliyeye itiraz etse de Zindaşti ve adamlarına bir daha ulaşılamamıştı. İddiaya göre eski AKP milletvekili Burhan Kuzu, Zindaşti’nin tahliyesi için hâkimlere baskı yapmıştı. Hakkında başlatılan soruşturma iki önce ay tamamlandı ve Kuzu hakkında, “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.