Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 18-12-2020 19:44   Güncelleme : 18-12-2020 19:44

Çavuşoğlu: Kırım'ın Yasa Dışı İlhakını Tanımıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye olarak Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımıyoruz" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Kırım'ın Yasa Dışı İlhakını Tanımıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran'ın katılımıyla "2+2" formatında düzenlenen toplantının ardından konuştu. Çavuşoğlu, görüşmelerde, Kırım Tatar Türklerine el birliğiyle nasıl daha fazla destek olabileceklerini de ele aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Kırım Platformuna desteğimizi bugün bir kere daha yineledik. Türkiye olarak Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımıyoruz. Kırım dahil Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer platformlarda bunu açıkça söylüyoruz. Donbas bölgesindeki sorunun da yine Ukrayna'nın sınır bütünlüğü çerçevesinde çözülmesini istiyoruz ve Donbas'taki ateşkesin küçük çaplı ihlallere rağmen devam etmesinden de memnuniyet duyuyoruz." 

İki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının yer aldığı dörtlü formattaki mekanizmanın ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, stratejik ortak Ukrayna'yla ikili işbirliğine bugün yeni bir boyut kazandırdıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin her alanda hızlı geliştiğine işaret ederek, Çin virüsü salgını döneminde bile karşılıklı ziyaretlerin sürdüğünü hatırlattı. 

Çavuşoğlu, "Pandemiye rağmen 1 milyon Ukraynalı misafirimizi ülkemizde konuk etmekten büyük mutluluk duyduk. Tabii Antalyalı olarak, Ukraynalı turistlerin büyük bir çoğunluğu da kendi şehrime geldi. Ondan da ayrıca mutlu oldum" dedi.