Haberler
Giriş Tarihi : 18-01-2021 19:24   Güncelleme : 18-01-2021 19:24

Çavuşoğlu: Türkiye- AB İlişkilerinde Pozitif Atmosfer Var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerine dair değerlendirmede bulundu,

Çavuşoğlu: Türkiye- AB İlişkilerinde Pozitif Atmosfer Var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri hakkında konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinde 'pozitif' bir atmosfer olduğunu belirtti. 

Çavuşoğlu, "Yunanistan ile Türkiye arasında çok kez gerginliğe yol açan konular var. Tüm bu konuları nasıl çözeceğimizi Yunanistan ile görüştük. 60 tur ne konuştuysak 61'incide de onu görüşeceğiz." diye konuştu.

Maas ile ikili ilişkileri, AB'yle ilişkiler ve bölgesel konuları ele alma fırsatları olduğunu belirten Çavuşoğlu "İkili ilişkilerimiz pandemiye rağmen geriye gitmedi. Salgına rağmen ticaret hacmi 38 milyar dolar oldu. Önümüzdeki süreçte ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konularında mutabık kaldık." dedi.

Vize Serbestisi

Türkiye- AB ilişkilerinde pozitif atmosfer olduğunu belirten ve vize serbestisinin hayata geçebileceğini, bunun bir söz olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Terörle mücadele daha somut adımlar atabiliriz. Yine kaçak göçle mücadelede yine olumlu adımlar atabiliriz. Ve bu olumlu adımları biz de Türkiye olarak görmek istiyoruz. Şimdi çok önemli bir fırsat var, bunun heba edilmemesi gerekiyor. Bu konuda Ermenistan'ın da cesaretlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında 25 Ocak'ta yeniden başlatılması planlanan istikşafi görüşmelere de değinen Maas,, doğrudan görüşmelerin diplomatik çözüm için bir pencere araladığını belirterek, "Bu sürecin kolay olmayacağını herkes biliyor. Tartışma konuları çok karışık, ama çözülemez değil" dedi. Devletler hukukunun çözüm için sunduğu çeşitli mekanizmaların mevcut olduğuna vurgu yapan Maas, görüşmelerin kalıcı niyetle ve gerekli pragmatizm ile yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Maas "son dönemde çok sayıda pozitif sinyal olduğu için bu seyahati gerçekleştirmek istediklerini ifade edeken, şöyle konuştu:

"Elbette son yılın Türkiye ile AB arasındaki olaylar bazı izler bıraktı. Ve zor tartışmalarımız oldu Doğu Akdeniz konusunda örneğin. Müttefiklerin savaş gemileri karşı karşıya geldi. Bu tip olayları artık yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle bu olumlu sinyallere eşlik etmek bizim için önemli. Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarından çekilmesi de olumlu bir sinyal olarak olumlu tepki uyandırdı tüm taraflar tarafından"