Haberler
Giriş Tarihi : 31-05-2021 13:44   Güncelleme : 31-05-2021 13:44

Çavuşoğlu: Yunan Tarafı ile 25 Maddede Görüş Birliğine Vardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu: Yunan Tarafı ile 25 Maddede Görüş Birliğine Vardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın başkenti Atina'yı resmi temaslarda bulunmak üzere ziyaret etti.

Çavuşoğlu, ziyaret kapsamında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Sosyal medya hesabından görüşmeye dair açıklama yapan Çavuşoğlu, "Diyalog kanallarımızın yeniden canlandırılması olumlu. Sorunlarımızın çözümü için ilişkilerimizin güçlendirilmesi önem arz ediyor” dedi.

Aşı Sertifikası Konusunda Anlaşmaya Varıldı

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Çavuşoğlu, "Aşı sertifikasında anlaştık. Negatif olan iki ülkenin vatandaşları seyahat edebilecek. İki ülkede aşıları karşılıklı olarak tanıma kararı aldık. Bugün vardığımız bu mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu etki yapacaktır" ifadelerini kullandı.

25 Maddede Görüş Birliği

Sözlerine "Yunan tarafıyla artık somut projeler üzerinde eylem ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 maddede görüş birliğine vardık. Dendias'ın söylediği gibi aşı sertifikası konusunda mutabık kaldık. Biz de daha önce AB üyesi olan Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile anlaşmaya varmıştık. Bugün vardığımız mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu katkı yapacaktır" şeklinde devam eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin diyaloga açık olduğunu belirterek "Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var bunların uluslararası hukuk nezdinde çözülmesini istiyoruz. Her iki tarafında iradesi vardır. Türkiye olarak, Yunanistan ile ön koşulsuz ve ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için diyaloga, görüşmelere hazırız" dedi.

Söz alan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise “Birçok konuda fikir ayrılıklarımız pozisyon farklılarımız var. Bugünkü görüşmemizin amacı ilk görüşme başlatmaktı. Program listesi üzerinde anlaşma sağladık. Aşı sertifikasının tanınması konusunda anlaştık. Anadolu Efes'in dünkü başarısı nedeniyle tebrik etmek istiyorum" sözlerini kaydetti.