Haberler
Giriş Tarihi : 20-04-2021 19:16   Güncelleme : 20-04-2021 19:16

Çekya, Rus Aşısı Almaktan Vazgeçti: Diplomatik Kriz Sürüyor

Rusya ile yaşadığı diplomatik krizin ardından Çekya, Rusya’nın Çin virüsüne karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını almaktan vazgeçti.

Çekya, Rus Aşısı Almaktan Vazgeçti: Diplomatik Kriz Sürüyor

İHA'nın haberine göre Rusya ve Çekya arasındaki diplomatik kriz, Çin virüsü aşısı anlaşmasına da yansıdı. Rusya ile yaşanan krizin ardından Çekya, Rusya'nın Çin virüsüne karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını almaktan vazgeçti. Çekya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı görevini de vekaleten yürüten Jan Hamaczek, Rusya ile Sputnik V aşısını almak için yapmayı planladıkları görüşmeden vazgeçtiklerini açıkladı.

Çekya için Tek Yol EMA'nın Onayladığı Aşılar

Prag ile Moskova hattında yaşanana krizin neticesinde, Rus aşısının iki ülke arasında pazarlık konusu olmaktan çıktığını belirten Hamaczek, Sputnik V aşısının Çekya'da kullanılmayacağını bildirdi. Hamaczek, mevcut durumda Çekya için tek yolun Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayladığı aşılara yoğunlaşmak olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Hamaczek, geçtiğimiz hafta Danimarka, AstraZeneca aşılarını uygulamayı tamamen durdurduğunu açıkladıktan sonra "Çekya, Danimarka'nın elindeki tüm AstraZeneca aşılarını satın almaya talip. Tüm dünyada aşı arıyoruz, önümüzdeki pazartesi günü Sputnik V korona virüsü aşısı alımı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya gideceğim" demişti.

Cumhurbaşkanı Zeman, Putin'den Aşı Talep Etmişti

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, şubat ayının sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup yazmış, mümkün olan en kısa süre içerisinde ülkesine Çin virüsü aşısı Sputnik V'in gönderilmesini istemişti. Zeman, kendisine verilen bilgiler doğrultusunda talebinin olumlu karşılanmasını beklediğini aktarmıştı.

Çekya-Rusya Gerginliği

Çekya, geçtiğimiz cumartesi günü, 2014'te Vrbietiec kentinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan mühimmat deposundaki patlamada rolleri olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamıştı. Rusya ise iddiaları temelsiz ve saçma olarak nitelemiş ve ardından mütekabiliyet esası gereği 20 Çek diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Son olarak Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'un Dukovany Nükleer Güç Santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını ifade etmişti.