Haberler
Giriş Tarihi : 31-01-2021 16:58   Güncelleme : 31-01-2021 16:58

Cemil Çiçek: Demirtaş Tahliye Edilmeli, Berberoğlu Yeniden Yargılanmalı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Cemil Çiçek: Demirtaş Tahliye Edilmeli, Berberoğlu Yeniden Yargılanmalı

Haber Global'de konuşan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye kararının ve Anayasa Mahkemesi'nin de Enis Berberoğlu hakkındaki "yeniden yargılama" kararının yerine getirilmesinin gerektiğini ifade etti.

Çiçek "Parti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı. Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz biz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu? Milletvekili olurken Anayasa'ya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz. Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur? Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ben köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerim şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı" şeklinde konuştu.

Yargı kararlarının yerine getirilmemesinin hakkında konuşan Çiçek, “Yargı millet adına yargılama yapar. Yasama da Türk millet adına kanun çıkarır. 3 erk de millet adına iş yapıyor. Devlete güven yargıya güvendir. Yargı, alternatifi olmayan bir şeydir. Türkiye kendi tasarrufuyla azami yüzde 5 kalkınabilir. Türkiye’nin rakipleri arasındaki farkı kapatabilmesi için yüzde 7 büyümesi lazım derler. Bunun için yabancı sermayenin ülkeye gelmesi lazım. Yabancı sermayenin ülkeye güvenmesi için de güçlü bir yargı lazım” ifadelerin kullandı.