Haberler
Giriş Tarihi : 09-06-2021 01:33   Güncelleme : 09-06-2021 01:59

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Su Kıtlığı Yaşayabiliriz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; su kıtlığı, Marmara Denizi ve Salda Gölü hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Su Kıtlığı Yaşayabiliriz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara'yı kaplayarak Ege ve Karadeniz'e doğru ilerleyen deniz salyasına ilişkin açıklamada bulundu. Marmara Denizi'nin 5 yıl içerisinde eski haline döneceğini ifade eden Kurum, Türkiye'nin iklim değişikliği nedeniyle su kıtlığı yaşayabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, Kanal İstanbul projesini savunan ve Salda Gölü'nün eski görüntülerinin gündeme getirilip eleştirilmeye çalışıldığını öne süren Kurum'un açıklamalarında öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Belediyelerimizin, hocalarımızın katıldığı Marmara bölgesinde ne kadar il varsa yetkililerin katıldığı bu çalışmayı yaptık. 22 maddelik bir eylem planı açıkladık.

“Buradaki çalışmaları 3 başlıkla özetleyebiliriz. Marmara en sıcak denizimiz konumunda. Deniz sıcaklığı 2,5 derece artmış durumda. Sıcaklığın artması ana etkenlerden bir tanesi.

“Marmara Denizi’nin durağan yapısı önemli rol oynuyor. Üçüncü olarak da azot ve fosforun bolluğu. Denizdeki mikroorganizmalar azot ve fosforu yiyerek şişiyorlar. Bunlar öldükten sonra denizin yüzeyine çıkıyor"

Evsel ve Sanayi Atıkları Denizde Kirliliğe Neden Oluyor

Evsel ve sanayi atıklardan kaynaklı denize bırakılan kirlilik etkili oluyor. Yayılı kaynaklar var. Zirai kaynaklar, hayvansal atıklar, gemiden kaynaklı kirleticiler var. Mikrobiyolojik kirlilikler öne çıkıyor.

Bir eylem planı hazırladık. Azot miktarını azaltmak bilim insanlarımızca bize tavsiye edilen bir yöntemdi. Marmara Denizi 5 yıl içinde eski haline gelecek.

En önemli konumuz atık su arıtma tesislerinin kalitesini yukarı çekmek. Mevcuttaki tesisleri bu seviyeye getirmek zorundayız. Marmara’da yaklaşık yüzde 55’i ön arıtma tesisimiz var. Bu işletmelerden arıtılan sular geri kullanılamıyor. Bir de biyolojik arıtmalarımız var. Bu yüzde yaklaşık 40’ına geliyor. Bizim tamamını ileri biyolojik arıtmaya getirmemiz gerekir. Atık suları bahçe sulamada kullanabileceğiz"

Su Kıtlığı Yaşayabiliriz

"Su kaynakları bakımından diğer ülkelere göre zengin bir ülkeyiz. Ancak iklim değişikliği ile birlikte su kıtlığı yaşayabiliriz. 

Hazırladığımız 22 eylem planını herkesin fikrini alarak tartıştık. Bu çerçevede atık su arıtma tesisini yüzde azotu azaltacak şekilde dönüştürülmesi için bir plan hazırladık.

3 yıl içinde Marmara’da azot seviyesini azaltmak adına tesislerimizi dönüştüreceğiz. Belediyelerimizle de konuştuk. Belediyelere her türlü teknik ve maddi destek verilecek"

Kanal İstanbul Projesi Özgürlük Projesidir

Kanal İstanbul projesi İstanbul Boğazı’nın özgürlük projesidir. İstanbul’umuzun dönüşüm projesidir. Bu kadar devasa bir alanda 500 bin nüfus olacak. Kanal İstanbul projesi yürüyüş yollarıyla, yeşil yollarıyla, üniversiteleriyle Türkiye’nin en çevreci projesi olacak. İnşallah haziran ayında Ulaştırma Bakanlığımızın köklerini atacağı temelle Kanal İstanbul’u milletimizin hizmetine sunacağız.

Attığımız her adımı bilim insanlarımızın görüşleri doğrultusunda atıyoruz. Kanal İstanbul Projesi’ni bırakın İstanbul’a zarar vermeyi, İstanbul’a fayda sağlayacak, cazibe merkezi haline getirecek bir anlayışla yapıyoruz. Orada ekolojik yaşamın korunacağı, yeşil hayatın artırılacağı, yapılacak köprülerle geçişin sağlanabileceği, oradaki canlıların yaşayabileceği her türlü detay düşünülüp buna göre adım atılıyor. İstanbul’da deprem gerçeği var, dönüştürmek zorundayız"

Salda Gölü

"Salda Gölü’nde araçlar gölün kıyısına kadar giriyorlardı. Acil tedbir aldık. Ahşap bariyerlerle 500 metre yakına gelemeyecek şekilde tamamında ahşap bariyer çevirdik. Bu alanın tamamını içine alan 7 kat büyük özel çevre alanı ilan ettik.

Biz orada parti ayrımı gözetmedik. Yeşilova Belediyesi CHP belediyesidir. Atık su tesisleri yoktu. Yapacağız. Hem hibe veriyoruz hem destek veriyoruz. Dumansız hava sahası ilan ettik Salda’yı. Ziyaretçi sayısını kotaya bağladık. Beyaz adalardaki sirkülasyonu tamamen takip ediyoruz. Eski görüntüleri getirip eleştirmeye çalışıyorlar. Gölden aldığımız numune A kalite çıktı"