Haberler
Giriş Tarihi : 18-01-2021 15:19   Güncelleme : 18-01-2021 15:19

CHP Belediyesi Maaş Zammı Yaptı AKP'li Büyükşehir Hesap Sordu

En düşük maaşı 4 bin 500 liraya yükselten ve esnafa yardım dağıtan Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa'ya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay hesap sordu.

CHP Belediyesi Maaş Zammı Yaptı AKP'li Büyükşehir Hesap Sordu

Konya Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, belediye çalışanları için en düşük ücreti 4 bin 500 liraya yükselttiğini duyurmuş ve ilçe esnafına da bin liralık yardım dağıtmıştı. Bunların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi'nin son toplantısında belediyeye ilişkin teklifi kabul edilmeyen Akbuğa, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'dan randevu oldu. Sözcü yazarı Saygı Öztürk'ün haberine göre, görüşmede şu şu diyalog yaşandı:

Altay: Başkan kafana göre zam yapıyorsun, esnafa para dağıtıyorsun. 30 belediye başkanı “Asgari ücreti ne kadar yapalım” diye bana danıştı. Bir tek sen danışmadın. Sende para çok, o yüzden bizim yapacağımız işleri de sen yaparsın.

Akbuğa: Başkan, benim amirim değilsin, bana verdiğin bir lira yok ama her ay belediye payının yüzde 40'ı sana gidiyor. Beni sorgulayamazsınız. Ama ben, para verdiğim için paranın nerelere harcandığını sorgularım.

Altay: Danışmadan nasıl bu kadar zam yaparsın, esnafa para dağıtırsın?

Akbuğa: İşçiye zam yapalı, esnafa bin lira vereli iki ay oldu. Mecliste kararları bizimle alıyor, hizmete gelince AKP il başkanının dediğinden dışarı çıkmıyorsun. Tamamen militan tavır içindesiniz.

Altay: Ben bu şehrin sahibiyim. Konya benden sorulur.

Akbuğa: Kendinizi bu memleketin sahibi gibi görüyorsunuz. Memleketin sahibi 83 milyon insan. Konya'nın sahibiyim diyorsunuz. Konya'nın sahibi 2 milyon 400 bin kişidir. Haddini bil, misafirim. Bana bu şekilde davranamazsınız. Yazıklar olsun.

Yaşanan tartışma esnasında odada bulunan Tuzlukçu ve Büyükşehir Meclis Üyesi Seyit Yıldırım ise şöyle anlattı: “Nurettin Bey, vatandaşın tarlasının zarar görmemesi için su deposu yolunun yapılmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘Sende para çok, kendi işini kendin yap. Başkanlar işçisine yaptığı zam için danışırken sen danışmıyorsun. İşçiye zam yapıyorsun, esnafa para dağıtıyorsun, bize  danışmıyorsun' deyince başkan, ‘İşçi benim, para benim. Sen amirim değilsin' sözleriyle tartışma başladı. Tartışma büyüyünce, başkanın özel kalem görevlileri odaya geldi. Başkanı, görevlilerle birlikte dışarıya çıkardık.