Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:10   Güncelleme : 23-03-2021 14:10

CHP, İstanbul Sözleşmesi İçin TBMM’de Genel Görüşme İstedi

CHP, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin yol açacağı toplumsal ve hukuksal sorunları değerlendirmek üzere TBMM’de genel görüşme açılmasını talep etti.

CHP, İstanbul Sözleşmesi İçin TBMM’de Genel Görüşme İstedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin genel görüşme açılması için önerge hazırladı.

Meclis Başkanlığı’na verilen önergenin gerekçesinde dar bir kesimin oluşturduğu algılarla İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesinin Türkiye’nin geleceği adına kaygı verici olduğu belirtildi. 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi ve Türk Medeni Kanunu’nun da yürürlükten kaldırılması için çağrılar yapıldığına dikkat çekilen önergede, “Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi karşısında takındığı bu tutum, Türkiye’yi, kadın-çocuk hakları ve demokrasi alanında yüzlerce yıl geriye götürecek karanlık bir yola sokacak niteliktedir” denildi.

Cumhurbaşkanı’nın TBMM’ye ait olan yasama yetkisini kullanmaya çalışmasının demokrasiye zarar verdiği belirtilen önergede, “Cumhurbaşkanı’nın, TBMM’nin yasama yetkisini ve dolayısıyla milli iradeyi hiçe sayan bu  tutumunun, diğer Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde de kendini gösterdiği, Anayasa Mahkemesi’nin kimi kararnamelerle ilgili olarak verdiği iptal kararlarından açıkça gözükmektedir. Cumhurbaşkanı’nın, kararname ve kararlarıyla TBMM’ye ait olan yasama yetkisini kullanmaya çalışması, kuvvetler ayrılığı ilkesini tahrip etmekte, her olanda kaosa yol açmakta, demokrasiye zarar vermektedir” ifadeleri kullanıldı.