Haberler
Giriş Tarihi : 15-11-2020 12:09   Güncelleme : 15-11-2020 12:09

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 'Anayasa Çalışması' İddialarını Yalanladı

İYİ Partili Özdağ'ın 'yeni anayasa çalışması' yapıldığı yönündeki iddiaları üzerine Akşener'den sonra bir açıklama da CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu, İttifak ortağı Akşener gibi 'Böyle bir çalışma yok' dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 'Anayasa Çalışması' İddialarını Yalanladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partilerinin HDP ve İYİ Parti ile birlikte yeni bir anayasa taslağı hazırladığı yönündeki iddialara dair açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın bu çalışmanın 2018 yılında gerçekleştirildiği yönündeki iddialarına açıklık getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) yeni anayasa çalışmalarına kendisinin de katıldığını ve toplantıda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğunu aktararak, “Ortadoğu’yu tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Anayasa konusunda da toplantı yaptı. Akademisyenler görüşlerini ifade ettiler. Ortada ‘Bir anayasa yazıldı, dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı’. Böyle bir şey yok. Hayretle izliyorum” diye konuştu.

Tek bir partinin ‘mutfağında anayasa hazırlanamayacağını’ vurgulayan Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı. Kaldı ki ben defalarca güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ederim. Demokrasiye inanan pek çok siyasi parti lideri de güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz eder. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden ne anlaşılacağı partiler kendi ekipleri özel olarak çalışıyorlar. Sayın Davutoğlu, bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip, görüşlerini ifade edeceklerini açıkladı.