Haberler
Giriş Tarihi : 19-04-2021 17:31   Güncelleme : 19-04-2021 17:31

CHP Sözcüsü: 128 Milyar Dolar Yakar Top Oldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Lütfi Elvan’ın 128 milyar dolar hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

CHP Sözcüsü: 128 Milyar Dolar Yakar Top Oldu

Kayıp 128 milyar dolar hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanına yapılan ithamların kabul edilemeyeceğini ve yolsuzluk iddialarının söz konusu bile olmayacağını söylemişti.

Elvan'ın açıklamaları sonrasında konuşma yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, ''Merkez Bankası yaptığı açıklamayla topu hazineye attı, ‘döviz rezervlerini biz değil, hazine buharlaştırdı’ dedi. Herhalde bu açıklama Hazine ve Maliye Bakanı'nda rahatsızlık yaratmış olacak ki bugün de Hazine ve Maliye Bakanı televizyona çıktı, ‘sorumlu Hazine değil, Merkez Bankası’ dedi. Anlaşılan 128 dolar yakar top oldu. Kimse elinde tutmak istemiyor. Ama ne mevcut Bakan ne de Merkez Bankası Başkanı rezervlerin döviz piyasalarına müdahale yetkisiyle beraber, Hazineye neden devredildiğini ya da Hazinenin bu işlemlere neden ortak edildiğini bir türlü açıklamıyor. Hem bakan hem de başkan Hazine Müsteşarlığı ile imzalanmış bir protokolden bahsediyorlar. Bu protokol 21 Şubat 2017'de. Aslında zamanlama manidar. 2016'daki OHAL sivil darbesinden hemen sonra Türkiye'yi rejim değişikliğine götürecek 16 Nisan 2017 referandumundan da hemen önce hem bakanın hem de başkanın yaptığı açıklamalar beraberinde yeni ve ciddi sorunlar getiriyor'' şeklinde konuştu.

Öztrak konuşmasına şu soruları sorarak son verdi: 

''Şimdi izninizle ve aracılığınızla bazı soruları Erdoğan şahsım hükümetine onun Hazine ve Maliye Bakanı’na ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı'na milletimiz adına yöneltmek istiyoruz;

1- Bu protokolün varlığını 4 yıl boyunca kamuoyundan neden sakladınız?

2- Dalgalı kur rejimini fiilen ortadan kaldıran bu arka kapı uygulamalarını ve yapılan işlemleri kamuoyundan bugüne kadar neden gizlediniz?

3- 2017'den sonra Hazine ve döviz piyasalarına müdahale ederken Merkez Bankası yayınladığı tüm politika metinlerinde ‘Türkiye'de serbest dalgalı kur rejimi uygulandığını söyledi. Milletimiz ve dünyayı neden yanılttınız? Sebep olduğunuz güven kaybını nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?

4- Döviz rezevlerinin yönetimi ve piyasalarda döviz işlemleri yapan Merkez Bankası'ndaki işlem odası Merkez Bankası'nın harem-i izzetidir. Merkez Bankası'nın harem-i izzetine siyasetin elinin girmesine neden izin verdiniz?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini yönetme yetkisi kim tarafından neden ve hangi amaçla elinden alından elinden alındı ve damadın yönetimindeki kurumlara devredildi?

5- Bu işlemlere mesnet yaptığınız protokol, Hazine’ye kamu bankaları eliyle döviz piyasasına müdahale etme yetkisini açıkça veriyor mu?

6- Bu protokolün yasal dayanağı olarak Merkez Bankası Başkanı 2 Temmuz 2018'den sonra yürürlükten kalkmış bir kanun maddesine atıf yaptı. Bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 Temmuz 2018'den sonra kamu bankaları eliyle döviz satmaya devam etti mi? Ettiyse hangi yetkiyle etti?

7- Mali İdari Seçimleri öncesinde 17 Ocak 2019 tarihinde 4059 sayılı yasada yapılan bir değişiklikle finansal istikrar ve kalkınma komitesine üye kurum ve kuruluşların yetkileri dışında alınacak tedbirleri belirleme ve uygulama yetkisi Cumhurbaşkanına verildi. Bu çerçevede Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatını kullanarak Merkez Bankası rezervlerinin olağan dışı yöntemlerle satılması için bir karara imza attı mı? Merkez Bankası veya Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yazılı ya da sözlü bir talimat verdi mi?

8- 2017 Şubat ayından bu yana Hazine’nin talimatıyla, kamu bankalarının eliyle hangi tarihlerde ne kadar döviz kimlere satıldı?

9- Hazine talimatıyla kamu bankaları üzerinden satılan dövizlerden birilerinin önceden haberi oldu mu? Döviz piyasalarına yapılacak müdahalelerin dışarıya sızmaması ve özellikle altını çizerek söylüyorum, içerden öğrenenlerin ticaretinin engellenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla kamu bankalarında hangi tedbirler alındı?

10- Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında 2017 yılında imzalanan protokolün detaylarını kamuoyla ne zaman paylaşmayı düşünüyorsunuz?”