Haberler
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:33   Güncelleme : 04-04-2021 13:42

CHP Sözcüsü Öztrak: Metinde Darbe Tetikçiliği Görmedim

103 emekli amiralin yayımladığı ortak bildiriye bir yorum da CHP'den geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, yayımlanan metinde "darbe tetikçiliği" görmediğini belirtti.

CHP Sözcüsü Öztrak: Metinde Darbe Tetikçiliği Görmedim

103 emekli amiralin ortak bir bildiri yayımlayarak ‘tekkedeki amiral’ ve ‘Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması’na ilişkin görüşlerini sunduğu açıklamayla ilgili bir yorum da CHP'den geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı re'sen soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından söz konusu metne tepkiler devam ederken, CHP Sözcüsü Faik Öztrak da bir açıklama yayımladı.

Öztrak, metne gelen tepkilerle ile ilgili “103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir” ifadelerini kullandı.

Emekli amirallerin Montrö ile ilgili fikirlerini dile getirdiklerini belirten Öztrak, "Türkiye’nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP’nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. İnsanlar Montrö ile ilgili fikirlerini açıklamışlar. Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Açıkçası gerçekten ne yaptıkları belli değil. O metne bakınca kim nerede darbe tetikçiliği yapıyormuş? Her yerden bir şey çıkartıyorlar. Türkiye’de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde" şeklinde konuştu.

Kimse Mağdura Yatmasın

Buradan bir mağduriyet çıkarılamayacağını söyleyen Öztrak, "Türkiye’de düşüncesini açıklayan herkese darbeci damgası vurursanız o zaman nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı düşünce özgürlüğü? Her şeyin üzerine sarayın vesayeriyle olabildiğince yükleniyorlar. Buradan kimse mağdura yatmasın millet mağdur. O yüzde 33 huzur haklarına zam alıp kalkıp şimdi darbe mağduruymuş gibi kendilerini göstermesinler. Olmayan darbe söylemlerinin mağduruymuş gibi gösterdiklerinde kimse buna inanmaz" dedi.

Darbe Senaryosu Çıkartıyorlar

Darbe senaryosu üzerinden mağduriyet yaratılmaya çalışıldığını belirten Öztrak, açıklamasına "20 Temmuz sivil darbecileri her yerden kendilerine karşı bir darbe teşebbüsü, darbe senaryosu çıkartıp millete karşı mağdura yatmaya çalışıyorlar. Milleti o kadar mağdur ettiler ki artık ne kadar mağdura yatsalar kurtaramazlar. Boğaziçi eylemlerinde gençlerin boğazını sıkanlar, hastanelerin koronavirüs tedbiri almaması nedeniyle hasta kabul edemez hale gelmesi sonucunda gencecik insanların ölümüne neden olanlar şimdi kalkıp da 103 tane emekli generalin bildirisini gerekçe gösterip mağdura yatmasınlar. Türkiye’nin bambaşka bir gündemi var. İnsanlar mağdur, bunlar kendilerini mağdur göstermeye çalışıyorlar. İşsiz bıraktıkları insanlar, iş yerlerini kapattıkları esnaf, tarlasını elinden aldıkları çiftçi, esas mağdur bunlar" şeklinde devam etti.