Haberler
Giriş Tarihi : 14-09-2021 17:23   Güncelleme : 14-09-2021 17:23

CHP: Suriyeli Çocukların İstismar Davalarında Suriye Kanunlarına Göre Yargılama Yapılıyor

CHP'li Alpay Antmen, Suriyeli çocukların istismar davalarında yargılamaların Suriye kanunlarına göre yapıldığını ileri sürüldü.

CHP: Suriyeli Çocukların İstismar Davalarında Suriye Kanunlarına Göre Yargılama Yapılıyor

Bir yıllık süreçte parlamento içinde ve dışında yaptığı politik çalışmaları hakkında halka izahat verdiği "Vekilim Bizim İçin Ne Yaptın? 3" isimli kitabının tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda "Türkiye’ye Suriye’den gelmiş 14,15,16 yaşlarındaki çocuklar doğum yapıyor. Hastanelerde bunların yaşları ortaya çıkınca konu adliyeye intikal ediyor. Fakat bazı ağır ceza hakimleri, Suriyeli çocukların doğum yapmasının Suriye kanunlarına göre ceza gerektirmediğini ifade ederek sanıkları serbest bırakıyor" dedi.

"Yani bazı hakimler Türkiye’de Türk kanunları yerine Suriye kanunlarına göre karar veriyor" diyen Antmen, "Bakın bu vatan hainliğidir. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Anayasasını çiğnemek demektir" diye konuştu.

"Türk Ceza Kanunu’na ve yasalarımıza göre bizim kanunlarımız sınırlarımız içinde herkes için geçerlidir" diyen Antmen, "Bu kararı veren hakimler çok büyük suç işlemektedir. Osmanlı’da Kapitülasyonlarda her ayrı millet kendi yasalarına göre yargılanırdı" ifadelerini kullandı.

"Burası Osmanlı değil özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti" diyen Antmen, bu kararları verenlerin hem ülkeyi böldüğünü hem de çocuk istismarını meşrulaştırdığını ifade etti.