Haberler
Giriş Tarihi : 04-01-2021 19:50   Güncelleme : 04-01-2021 19:50

CHP ve İYİ Parti Boykotuyla Menemen Seçimi Ertelendi

Menemen seçimi, İYİ Parti ve CHP'nin boykotu sonucu ertelendi.

CHP ve İYİ Parti Boykotuyla Menemen Seçimi Ertelendi

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanması sonrasında Aksoy’dan boşalan başkanlık koltuğu için Menemen Meclisinde yer alan Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’ndan birer aday çıkmıştı. Meclis üyelerinin katılımı ile Menemen Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seçimlerde ilk 2 turda çoğunluk sağlanamazken, 3 ve 4. turlarda oylamada eşitlik çıkmasıyla seçim kuraya kalmıştı.

Çekilen kurayı kazanan Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt, Menemen Belediyesinde yeni başkan vekili olmuştu.

Karakurt’un seçimi kura ile kazanmasının ardından, Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan İzmir 2.İdare Mahkemesine giderek seçime itiraz etti. İzmir 2.İdare Mahkemesinin CHP'li Deniz Karakurt'un kura ile kazandığı Menemen Belediyesi Başkan Vekilliği seçimini iptal etmesinin ardından, CHP Menemen de kararın durulması yönünde dava açmış ancak mahkemeden çıkan ara karardan olumsuz cevap almıştı.

İzmir Valiliği, İzmir 2’nci İdare Mahkemesinin verdiği karara uyarak Menemen seçimlerinde kuranın yenilenmesine karar vermişti. Valilik, 4 Ocak tarihinde seçimin yapılması için belediyeye yazı göndermişti.

Seçim Ertelendi

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı sonrası yapılan itirazı da reddetmesinin ardından İzmir Valiliği kararıyla tekrarlanacak kura çekiminin yapıldığı meclis oturumu, CHP’li ve İYİ Parti’li üyelerin toplantıya katılmaması nedeniyle perşembe gününe ertelendi.