Haberler
Giriş Tarihi : 28-02-2021 14:51   Güncelleme : 28-02-2021 14:51

CHP: Yazar ve Çevirmen Teliflerinde KDV Kaldırılsın

CHP Milletvekili Murat Bakan, yazar ve çevirmenlerin telif gelirlerinden KDV’nin alınmaması ve teliflerden alınan yüzde 17 stopajın, 10’a düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

CHP: Yazar ve Çevirmen Teliflerinde KDV Kaldırılsın

CHP Milletvekili Murat Bakan, yazar ve çevirmenlerin telifleri hakkında önerdiği düzenleme için iki kanunda değişiklik talep etti. Murat Bakan, Gelir Vergisi Kanunu’nda önerdiği değişiklikle spotajın yüzde 10’a düşürülmesini, Katma Değer Vergisi Kanunu’nda önerdiği değişiklikle ise KDV’nin kaldırılmasını talep etti.

CHP'li Bakan, önerdiği tekliflerin gerekçesini "Entelektüel birikimle üretimin farklı alanlarının iç içe geçtiği yayıncılık sektörü ülkemizde çözüm bekleyen farklı sorunlarla karşı karşıya. Bu sorunların başını vergi yükü çekiyor. Yazar ve çevirmenlerin telif gelirlerinden yüzde 17 stopaj, yüzde 18 KDV kesiliyor. Bu vergi uygulaması hem eser üretenin hem eser üretiminin hem de üretilen eserin geniş ve farklı kitlelere ulaşımının önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Bunun için bir adım atmak gerekiyor. Önerimiz; yazar ve çevirmenlerin telif gelirinden KDV’nin kaldırılması, stopaj oranının -Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi- yüzde 10’a düşürülmesi" şeklinde açıkladı.

Önerildiği şekilde olması durumunda toplumsal faydanın da sağlanacağını savunan Bakan, "Böylece hem vergi yükleri azaltılan yazar ve çevirmenler desteklenmiş hem de yayınların daha geniş kitlelere ulaşması açısından teşvik edici bir adım atılmış olacak. Yazar ve çevirmenler üzerindeki vergi yükünün azaltılması demek; başta okuma alışkanlığı olmak üzere kültür, sanat ve edebiyat aracılığıyla insanların bireysel gelişimlerine katkı sunmak demek. Toplumsal bilincin yükselmesi, demokratik ve sosyal toplum ile sürdürülebilir yaşam felsefesinin toplam değerinden doğacak önemli bir toplumsal ve sosyal faydanın sağlanması demek" ifadelerini kullandı.