Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-05-2021 18:56   Güncelleme : 10-05-2021 19:55

CHP'den Elektrikte KDV'nin İndirilmesi İçin Kanun Teklifi

CHP, elektrik faturalarına ek maliyetler yükleyen unsurların azaltılması için kanun teklifi hazırladı.

CHP'den Elektrikte KDV'nin İndirilmesi İçin Kanun Teklifi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Toplam 5 maddeden oluşan kanun teklifi ile elektrikte KDV yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi, TRT payının kaldırılması, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelleri faturaya yansıtılmaması amaçlandı.

"Yüzde 120 Zam"

ANKA'nın habere göre, teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin konutlarda kullanılan elektrik dikkate alındığında Avrupa ülkeleri arasında elektriği en pahalıya kullanan ülke olduğuna dikkat çekildi ve “Türkiye’de elektrik tüketim bedeline ek olarak, TRT Payı, Enerji Fonu, Elektrik Tüketim Vergisi ve KDV ödenmektedir. Fiili Tek Adam Rejimi’nin başladığı 2014 yılından 2021 yılına dek, son 7 yılda, hanelerde kullanılan elektrik yüzde 120 zamlanmış, 2014’te ortalama 100 TL ödenen bir fatura 2021 başında yaklaşık 220’TL’ye yükselmiştir” denildi.

"Toplum Eve Kapanıyorsa, Sosyal Devlet Kaynaklarını Açmalıdır"

Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin aylık gelirinin yaklaşık yüzde 20’sini elektrik ve doğalgaza ayırdığı belirtilen gerekçede, “Toplum eve kapanıyorsa, sosyal devlet kaynaklarını açmalıdır. Bugüne dek karar verilen kısmi ve tam kapanma kararları, beraberinde tatmin edici ve zararları telafi edici mali düzenlemeleri içermemiş, toplumun farklı kesimlerinin geleceğe dönük kaygılarını, hane borçluluk oranını artırmıştır. Elektrik dağıtım şirketlerine salgın dönemlerinde de sağlanan kolaylıklar ve desteklemeler, alım gücü düşen hane halklarından esirgenmiş, ülkemiz OECD ülkeleri arasında Covid-19 salgını sürecinde milli gelirinden nakit desteği ayıran ülkeler arasında son sıralarda yer almıştır” denildi.