Haberler
Giriş Tarihi : 03-03-2021 15:14   Güncelleme : 03-03-2021 15:14

CHP'den Enflasyon Açıklaması: Açıklananın İki Katı

Açıklanan enflasyon rakamlarının doğru olmadığına ilişkin açıklamalarda bulunan Faik Öztrak, açıklanan rakamlarla gerçek enflasyon arasında iki kat fark olduğunu söyledi.

CHP'den Enflasyon Açıklaması: Açıklananın İki Katı

CHP'li Faik Öztrak, sosyal medya hesabından enflasyon hesaplarına dair bazı açıklamalarda bulundu. Enflasyon cephesinde bir şeyin değişmediğini söyleyen Öztrak, "Yani milletin hissettiği enflasyon, tabeladaki enflasyonun çok üzerinde. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) hesaplarına göre, şubat ayında tüketici enflasyonu TÜİK'in iki katı. ENAGrup'a göre Şubat ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,84" ifadelerini kullandı.

Öztrak, paylaşımında "Enflasyon kararlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Şubat ayında tüketici enflasyonu yüzde 0,91 oldu. Bu, mevcut seride, en yüksek 4. Şubat ayı enflasyonu. Şubat ayında 12 aylık tüketici enflasyonu ise yüzde 15,61 oldu. Bu da, 2019 Temmuz ayından bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık tüketici enflasyonu. Şubat ayında 12 aylık çekirdek enflasyon göstergeleri de, manşet tüketici enflasyonunun üzerinde. B ve C çekirdek fiyat göstergelerindeki yıllık artış sırasıyla yüzde 16,92 ve yüzde 16,21. Yine Şubat ayında üretici fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 27,1" dedi.

Gerçek enflasyonla TÜİK'in verileri arasında çok fark bulunduğunu kaydeden Öztrak, "Yani milletin hissettiği enflasyon, tabeladaki enflasyonun çok üzerinde. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) hesaplarına göre, şubat ayında tüketici enflasyonu TÜİK'in iki katı. ENAGrup'a göre Şubat ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,84. Sonuç olarak 'Bal bal diyerek ağız tatlanmıyor' Sadece faizi artırarak ve enflasyonu düşüreceğiz diyerek enflasyon düşmüyor. Dört başı mamur güven verecek bir “ekonomik programa” ve bunları kararlılıkla uygulayacak “ekonomik kadrolara” ihtiyaç var. Türkiye ancak '3 Yeni' ile düzlüğe çıkabilir: Yeni kadrolar, yeni kurallar, yeni kurumlar. Bunların yokluğunun cezasını milletimiz çekiyor. Milletimizin yükünü daha fazla ağırlaştırmayın. Artık bir an evvel sandığı milletin önüne getirin" ifadelerini kullandı.