Haberler
Giriş Tarihi : 10-09-2021 19:38   Güncelleme : 10-09-2021 19:49

CHP'den Hükümete Soru Önergesi: Taliban Hükümetini Tanıdınız da Haberimiz mi Yok?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

CHP'den Hükümete Soru Önergesi: Taliban Hükümetini Tanıdınız da Haberimiz mi Yok?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 19 kişilik bir teknik ekibin Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunduğuna yönelik açıklamasını gündeme getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Taliban hükümetini tanıdınız da haberimiz mi yok! Kabil’deki bu teknik ekip hangi hükümet ile hangi anlaşma çerçevesinde orada bulunmakta? Güvenliklerini nasıl garanti altına aldınız?" diye sordu.

Taliban'ın Afganistan'da kurduğu hükümete Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl yaklaştığını soran Çakırözer, "Bakan olanlar arasında Türkiye’nin terör listesinde yer alan isimler var mı? Temel hak ve özgürlükler, kadın hakları ve ülkedeki etnik grupların temsili açısından yeterince kapsayıcı mıdır?" dedi.

Taliban Kadınlara Baskı Yaptığı Sürece İş Birliği Yapılmamalı

"Taliban aralarında kadınların, gazetecilerin de olduğu geniş toplum kesimlerine yönelik baskı politikalarını sürdürdüğü müddetçe, İŞİD ve El Kaide terör örgütleriyle, uyuşturucu ve göç ile mücadelede somut güvenceler vermedikçe Türkiye Taliban yönetimi ile hiçbir işbirliği yapmamalıdır" diyen Çakırözer, "Taliban’ı tanımak, yemin törenine gitmek, havalimanı için teknik işbirliği yapmak gibi adımların hiçbiri şu aşamada atılmamalıdır" diye konuştu.

"Tüm dünya aylardır Afganistan’ı konuşuyor. İktidar ABD ile Taliban ile gizli saklı görüşüyor. Avrupa ile Rusya ile Pakistan ile görüşüyor. Ama yüce Meclisimize, milletin temsilcileri olan partilere en ufak bilgi verme ihtiyacı yok. Onların görüş ve eleştirilerini alma ihtiyacı yok!" diyen Çakırözer, bir an önce TBMM'ye bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

  1. "Afganistan’da Taliban yönetiminin açıkladığı yeni kabineyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti nasıl değerlendirmektedir? Kadın hakları, ülkedeki etnik grupların temsiliyeti açısından açıklanan kabine yeterince kapsayıcı mıdır?
  2. Açıklanan kabinede Türkiye’nin terör örgütü üyesi olduğu için yaptırım uyguladığı isimler bulunmakta mıdır? Taliban yönetiminin terörle mücadele edeceğine inanıyor musunuz?
  3. Afganistan’da Taliban yönetiminin açıkladığı kabine ile diplomatik ilişkiler kurulması konusunda Türkiye’nin koşulları nelerdir?
  4. Türkiye ile Afganistan arasında yapılan işbirliği anlaşmaları nelerdir? Afganistan ile imzalanan uluslarası işbirliği anlaşmaları kapsamında Türkiye’de hangi illerde kaç Afgan vatandaşı bulunmaktadır?
  5. Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması kapsamında halihazırda Türkiye’de eğitim alan Afgan ordusuna mensup kaç subay, astsubay veya asker bulunmaktadır?
  6. Kara Harp Okulu’nda eğitim gören Afgan öğrenci sayısı nedir? Taliban’ın ülkede yönetimi ele geçirmesinin ardından bu askerlirin ve öğrencilerin akıbeti ne olacak?
  7. İşbirliği anlaşmaları kapsamında Afganistan’da bulunan Türk vatandaşı var mıdır? Varsa sayıları ve bulundukları bölgeler nelerdir?
  8. Kabil Havalimanı’ndaki 19 kişilik Türk ekibinin yasal statüsü nedir? Hangi anlaşma çerçevesinde oradalar? Yeni Taliban yönetimini tanıdık mı?
  9. Bu ekibin güvenliği garanti altına alındı mı?
  10. TBMM’ye Afganistan konusunda bilgilendirme ne zaman yapacaksınız?"