Haberler
Giriş Tarihi : 12-09-2021 16:30   Güncelleme : 12-09-2021 16:49

CHP'den 'Laiklik Anayasadan Çıkarılmalı' Diyen Tosun'a: Türkiye Laik Olduğu İçin Baskıcı Bir Rejimden Kaçarken Bir Uçağından Kanatlarından Düşüp Ölmedi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç. laikliğin anayasadan çıkarılması gerektiğini söyleyen AKP'li Resul Tosun'a cevap verdi.

CHP'den 'Laiklik Anayasadan Çıkarılmalı' Diyen Tosun'a: Türkiye Laik Olduğu İçin Baskıcı Bir Rejimden Kaçarken Bir Uçağından Kanatlarından Düşüp Ölmedi

Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Eski AKP Milletvekili Resul Tosun: "İstismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır." demiş. Resul Tosun'un laikliği anlayamadığı çok açık. Anlatalım!" diyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, şöyle devam etti:

"Laiklik sadece din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değil aynı zamanda yurttaşların, vicdan, din, ibadet özgürlüğü demektir. Türkiye'nin kurucu ilkelerinden, laiklik ilkesinde istismara yol açacak bir durum yoktur

Laiklik anlayışıyla T.C. vatandaşlarının din ve vicdan özgürlüğünü de garanti altına alınmıştır. Laiklik ilkesini, Cumhuriyetimizden söküp atmaya çalışanlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Resul Tosun, çağın gereklerini iyi anlayan bir ecdada sahip olduğundan, laiklik ilkesini anlamamış baskıcı bir rejimden kaçarken Afganistan'da uçağın kanatlarından düşüp ölmedi. T.C. Resul Tosun'un eline kalaşnikof verip dağa göndermedi, eline kalem verdi gazeteci yaptı.

Onu T.C.'de saygın bir milletvekili yaptı. Bütün bunlardan öte fikri hür, vicdanı hür bir vatandaş yaptı. Bir şeyleri bu kadar kolay elde edince, böyle pervasızca konuşmasını normal karşılıyorum."

Laiklik Anayasadan Çıkarılmalıdır

Eski AKP milletvekili Resul Tosun Star gazetesinde yayımlanan yazısında "Sorun eninde sonunda gelip laikliğe dayanıyor. 90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik. İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır. Yoksa bu zihniyetin, ellerine geçen ilk fırsatta 28 Şubat benzeri uygulamalara teşebbüs etmekten ve toplumu germekten çekinmeyeceği anlaşılmaktadır. Demedi demeyin!" demişti.