Haberler
Giriş Tarihi : 12-03-2021 20:00   Güncelleme : 12-03-2021 20:11

CHP'den Seçim Barajı Açıklaması: AKP Darbe Hukukundan Yararlandı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim barajıyla ilgili yaptıkları çalışmayı açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek bu açıklamanın ardından CHP'nin tavrını açıkladı.

CHP'den Seçim Barajı Açıklaması: AKP Darbe Hukukundan Yararlandı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, dün katıldığı bir televizyon programında seçim barajıyla ilgili yaptıkları çalışmayı açıkladı. AKP’li Yazıcı, yüzde 10 olan seçim barajıyla ilgili "5 ile 10 arasında bir şey olacak" dedi. 

Yazıcı şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de yüzde 10 barajı uygulanıyor. Dünyada en yüksek barajı uygulayan ülke Türkiye... Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çıta yüksek. Barajın çok anlamı kalmamış durumda ama herkesin parti kurması gibi bir gelenek de oluşabilir. Bunların denetlenmesi, takip edilmesi gibi konulara Cumhuriyet Başsavcılığı bakıyor. Barajı makul bir yere getirme şeklinde çabamız var. 7 mi olur 5 mi olur, hangisi doğru şeklinde bir çalışmalar yapıyoruz. 5 ile 10 arasında bir şey olacak. Bir rakam söylemem çok doğru olmaz, baraj bir noktaya inecek."

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhuriyet'e AKP’nin çalışmasına ilişkin partisinin tavrını açıkladı.

Erkek şöyle dedi: 

"Darbe tortularından kurtulalım diyoruz. 12 Eylül darbesinin en büyük tortusu seçim barajıdır ama AKP darbe hukukundan yararlandı 19 yıldır. Seçim barajı kanunla düzenleniyor. Kanunu değiştirecek sayıları vardı. 

Bugün gördüğümüz de gayri ciddi bir açıklamadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni savunuyorlar. Bu sistemde hükümet Meclis dışından oluşuyor. Bu sistemde barajı neden savunuyorlar? Referandum sürecinde bu sistemde baraj olmayacağını  söylüyorlardı. Hani bu sistemde baraj olmayacaktı?"

Parlamenter sistemde, temsilde adaletin sağlanabileceği düşük bir barajın tartışılabileceğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Çünkü parlamenter sistemde hükümet Meclis içinden çıkar. Bu sistemde baraj neden olsun? Hükümet Meclis içinden çıkmıyor ki" ifadelerini kullandı. 

AKP ve MHP’nin ana omurgasını oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın tek dertlerinin "İktidarımızı nasıl koruyabiliriz" olduğunu kaydeden CHP’li Erkek, "Bir iktidar seçim kanunuyla oynamaya başlıyorsa gidici olduğu içindir. İlk seçimde gidecekler" dedi. 

"Yeni anayasa yapacağız"

CHP’nin parlamenter sistemde, yüzde 3 ya da yüzde 5 gibi makul bir barajı öngördüğünü, bu sistemde barajı savunmanın anlamı olmadığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin yeni seçim barajı önerisini Meclis kürsüsünde eleştireceklerini söyledi. 

İlk seçimde iktidara geleceklerini kaydeden CHP’li Erkek, "AKP yeni Anayasa, demokratikleşme hamleleri yapamaz. Ama biz ilk seçimde iktidar olacağız ve demokratikleşmeyi de yeni Anayasa’yı da yapacağız" ifadelerini kullandı.