Haberler
Giriş Tarihi : 01-11-2020 21:40   Güncelleme : 01-11-2020 21:40

CHP'li Ahmet Akın: Depremle İlgili 58 Araştırma Önergesi İktidar Tarafından Reddedildi

CHP Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 17 yılda depremle ilgili 58 araştırma önergesinin iktidarın oylarıyla reddedildiğini ifade etti.

CHP'li Ahmet Akın: Depremle İlgili 58 Araştırma Önergesi İktidar Tarafından Reddedildi

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından, siyasi mekanizmaların depremlere karşı ülke çapındaki yetersizliği tekrardan tartışılmaya başlandı.

 CHP  Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 17 yılda depremle ilgili 58 araştırma önergesinin iktidarın oylarıyla reddedildiğini ifade etti.

Akın, İçişleri Bakanlığı’nın “fay yasasıyla” bir takım çalışmaları kamuoyu ile paylaşmasına rağmen TBMM’ye yasal bir düzenleme göndermediğini ifade etti. Akın iktidarın fay yasası sözünü verdiğini hatırlatarak, “Türkiye'de her afet sonrası bir Fay Yasası çıkması zaruretini değerlendiren ve hatta bu konuda bir çalışma ekibi oluşturduğunu açıklayan iktidarın çalışması nerede? Meclis’e ne zaman gelecek? Türkiye’nin bir dakika daha kaybedecek zamanı yok” dedi.

İktidarı depremlere karşı çözüm üretemediğini söyleyen Akın, şu sözleri kullandı:

“Yaşanan her deprem sonrası ‘mış gibi’ yapılıyor. Meclis’i deprem gibi siyaset üstü bir konuda çalıştırmak istiyoruz. Ancak iktidar bunu engelliyor. 2003 yılından bu yana deprem ile ilgili 58 araştırma önergesi iktidarın oylarıyla reddedilmiş. Bir kısmı da Meclis Başkanlığı tarafından işleme dahi alınmamış. İktidarın çözüm üretemediğini yaşadığımız acı tecrübelerle görüyoruz. Somut adımlar atılması gerekiyor."