Haberler
Giriş Tarihi : 08-02-2021 14:45   Güncelleme : 08-02-2021 15:06

CHP'li Başarır'dan Beyza Buldağ'ın Tutuklanmasına Yönelik Tepki

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "Adalet sistemi herkes için eşit çalışmıyor" diyerek Beyza Buldağ'ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

CHP'li Başarır'dan Beyza Buldağ'ın Tutuklanmasına Yönelik Tepki

Twitter hesabında Boğaziçi protestolarına destek verdiği paylaşımlar nedeniyle İzmir'de gözaltına alınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ tutuklandı. Buldağ, 'Suç işlemeye alenen tahrik etme' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ile suçlandı. 

Ali Mahir Başarır, Beyza Buldağ'ın Tutuklanmasının Ardından Basın Açıklaması Yayımladı

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Boğaziçi Dayanışma hesabının yöneticisi olduğu iddia edilen Beyza Buldağ’ın 2 gün içerisinde tutuklanmasına ilişkin yazılı basın açıklaması yayımladı. 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a evinin önünde saldırı yapanların, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı olayı hatırlatan CHP’li Başarır, “Aradan 21 gün geçmesine ve suç duyurusunda bulunmama rağmen kılını kıpırdatmayan yargı, hiçbir suçu olmayan olan Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ’a 2 gün içerisinde tutuklama kararı veriyor. Yapılan bu uygulamalar, yargı sistemimizin ne kadar kişilere bağlı olarak değişkenliğe uğradığının bir göstergesidir. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Yargısı hiç bu hale düşürülmemişti. Kimilerinin işledikleri suç alenen ortadayken harekete geçmeyen yargı mensupları, suçsuz olanlar için mevcut konjonktüre göre 2 gün içerisinde tutuklama kararı verebiliyor. Adalet sistemi ne üzücüdür ki herkes için eşit çalışmıyor” açıklamasını yaptı.

''Pırıl Pırıl Gençler ‘Tek Adam’ ın Siyasi Hırsı ve Egosu Yüzünden Keyfi Olarak Tutuklanıyor''

İktidarın keyfi maddeler yaratıp öğrencileri tutukladığını belirten CHP’li Başarır, “Öğrenci kardeşimiz Buldağ, ‘Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik suçlamasıyla’ sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Bu Türk yargısı için son derece vahim bir karardır. Beyza Buldağ’ın CMK 100 ve devamı maddeleri uyarınca tutuklanması; Beyza’nın içindeki kin, nefret ve düşmanlığı değil, iktidarın içindeki kin, nefret ve düşmanlığı göstermektedir. ‘Halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik’ suçu Ceza Muhakemeleri Kanunu madde 100’deki katalog suçlardan olmamasına rağmen, Beyza çıktığı mahkemece hak, hukuk bilmeyen bir hakim tarafından tutuklanıyor. Pırıl pırıl gençler, ‘Tek Adam’ ın siyasi hırsı, egosu yüzünden keyfi olarak tutuklanıyor” dedi.