Haberler
Giriş Tarihi : 01-09-2021 17:26   Güncelleme : 01-09-2021 17:35

CHP'li Engin Özkoç: MHP Yüzde 7'yi Geçemez

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

CHP'li Engin Özkoç: MHP Yüzde 7'yi Geçemez

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "AKP’nin, çöküşe girdiği dönemde ortağına uygun olarak seçim barajının indirilmesi söz konusu. Farklı düşünen her kesimin, TBMM’de temsil edilmesi için seçim barajı kaldırılmalıdır. Milletle yüzleşmekten korkmamalıdırlar. Yüzde sıfıra indirsinler, derhal sandık kursunlar. Kendi korkularından vazgeçsinler" diye konuştu.

"Bizim istediğimiz Meclis’in itibarının iade edilmesi, bakanların milletin bakanları olması ve tekrar insanlarımızın özgürleşmesidir" diyen Özkoç "MHP yüzde 7'yi geçemez mi?" sorusuna "Ben demiyorum anketler diyor. Onlarda bunu tasdik ediyor" ifadeleriyle yanıt verdi.

Gürsel Tekin: Seçim Barajı Yüzde 5 Olsun

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesine yönelik açıklamalara "Türkiye’de baraj meselesi konuşulmaya başlandı. Bugün Cumhur İttifakı’nın demeci var. Yüzde yedi gibi bir rakam düşündüklerini ifade etmişler. CHP olarak, dünya ortalamasına baktığımızda yüzde 3 ila 5 arasında olabileceğini düşündüğümüzü ifade etmiştik. Bu konuda da uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Mümkünse yüzde 5 olması gerekiyor" yorumunu yapmıştı.

Tekin bunun yanında Siyasi Partiler Yasası'nın da değişmesi gerektiğini söyleyerek "Siyasi Partiler Yasası'nın mutlaka değişmesi lazım ki siyaset özgürleşebilsin. Nasıl ki millet kendi muhtarını seçebiliyorsa önümüzdeki süreçte Siyasi Partiler Yasası’nı değiştirirsek, muhtarını seçer gibi milletvekilini, belediye başkanını ve yerel yöneticisini seçebilme imkanı yaratırsak işte o zaman demokrasiye kavuşmuş oluruz.

Aksi takdirde sadece baraj meselesi bir şeye fayda etmeyecek. Baraj meselesi ve Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Umut ediyorum ki parlamentoya gelirse CHP baraj konusunda ve Siyasi Partiler Yasası'nın değişikliği konusunda her türlü desteği verecektir" demişti.