Haberler
Giriş Tarihi : 14-03-2021 12:28   Güncelleme : 14-03-2021 12:41

CHP'li Erdoğdu: Erken Seçim İhtimali Görmüyorum Ama Erken Bir Kaos Öngörüyorum

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, iktidarın, 2021 yılı bitmeden bir erken seçime gitme ihtimalini görmediğini belirtti ve “Bu yoksulluk daha fazla sürdürülemez, ülke bir kaosa doğru hızla gidiyor, halkımız hazırlıklı olmalı" dedi.

CHP'li Erdoğdu: Erken Seçim İhtimali Görmüyorum Ama Erken Bir Kaos Öngörüyorum

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, hem ekonomik kriz hem de pandemi nedeniyle insanların çok ağır depresyon geçirdiğini ve bunun daha fazla taşınamayacağını gördüğünü belirterek insanların az da olsa birikimlerini tükettiğini, ailevi dayanışmalarla ayakta durmaya çalıştığını ifade etti.

Erdoğdu, ekonomik durumun iyi olmadığını vurgulayarak "Bizim milli servetimiz çok az. Türkiye’nin milli serveti, milli gelirinin en fazla iki katı. O yüzden olacaklardan ürküyorum. Eskinin dış borçla, ithalatla ve varlık satışıyla yaşanan balayı günleri bitti. Bunun bedeli çok ağır olacak. Orta kesim yoksullaşacak. Yoksulların bir kısmı açlık sınırının altına düşecek. Üst orta gelir dediğimiz beyaz yakalılarda bile durum çok kötü. Sosyal yardıma muhtaç avukat, doktor, mühendisler var. İktisat, işletme mezunu çocuklar en niteliksiz işlerde çalışmaya başladılar. Bunları dert etmiyorlar, başları sıkıştığı an yoğun bir milliyetçilikle, yoğun bir İslamcılık söylemiyle ortaya çıkacakları bir konu bulup gerçekleri gizlemeye çalışıyorlar. Durgunlukta normalde enflasyonun düşmesini beklersiniz, ama düşmeyecek. Çünkü ekonomi ithalata bağımlı. Yani attığımız her 10 adımdan 3’ü ithalata bağlı. Döviz kuru bu kadar yükseliyorsa günün sonunda kredi faizleri maliyetleri çok yükselecek ve maliyet enflasyonu ile karşı karşıya kalacağız. Enflasyon bu şekilde yapışkan bir şekilde kaldıkça faizler yüksek seyretmeye devam edecek. Bunun tek çözümü var, yurt dışından uzun vadeli kaynak girmesi. Ama bu ihtimal de yok, çünkü Türkiye’ye hiç kimse güvenmiyor. Türkiye şu anda 70 cente muhtaç durumda.  Üstelik döviz bulamadığınız taktirde bu sosyal patlamayı TL basarak engellemeye çalışırsanız da enflasyon iyice fırlayacak. Bu sefer sarmalın başına dönülecek" ifadelerini kullandı.

"Erken Bir Kaos Öngörüyorum"

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı'nın ekonomik kriz nedeniyle erken seçim yapamayacağını düşündüğünü ifade eden Erdoğdu, “Bu yıl bir erken seçim ihtimali görmüyorum ama erken bir kaos ihtimali öngörüyorum. Bu taşınabilir bir durum değil. Bu yoksulluk daha fazla sürdürülemez, ülke bir kaosa doğru hızla gidiyor. Onun için ben halkımızın hazırlıklı olmasını tavsiye ediyorum. Hazırlıklı olmamız gereken şey, kararlı, yurtsever, demokrat duruşumuz olmalıdır. Ve demokrasi dışında hiçbir yola hiç kimse tavassut etmesin. Bizim felaketimiz bu olur" şeklinde konuştu.