Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-09-2021 16:13   Güncelleme : 24-09-2021 16:24

CHP'li Gürsel Tekin: Ekonomi Öldü, Selasını da Ali Erbaş Okusun

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının ardından doların rekor kırmasına ilişkin açıklama yaptı.

CHP'li Gürsel Tekin: Ekonomi Öldü, Selasını da Ali Erbaş Okusun

Erdoğan geçtiğimiz ay "Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektiraçıklaması yapmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklaması doğrultusunda bir karar alan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi.

Bunun ardından dolar-TL paritesi 8,86'ya kadar çıktı. Doların rekor üstüne rekor kırmaya başlamasıyla birlikte vatandaşlar Kapalıçarşı'ya giderek sabahın 6'sından itibaren beklemeye başladı.

Ekonomi Öldü, Selasını da Ali Erbaş Okusun

Doların rekor kırması sonrasında yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Biz bu filmi Naci Ağbal’ın istifası öncesinde de izlemiştik. Artık bu durum şüphe etmenin ötesine geçmiş, doların yükselmesinden birileri kâr ediyor birileri de bu işe öncülük ediyor tezini güçlendirmiştir! Aksi söylenebilir mi?" diye sordu.

"Ne zaman ki Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası’na dair bir açıklama yaptıysa geçtiğimiz yıllarda, her seferinde paramız ciddi değer kaybetti. O zaman şu soruyu sormakla yükümlüyüz: Her seferinde bu açıklamadan sonra TL’nin değer kaybedeceğini bilerek bu açıklama yapılıyorsa, döviz artığında kim kazanıyorsa onlara gereği yapılıyor demektir" diyen Tekin şu ifadeleri kullandı: "Dolar kurundaki 10 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borcunu 47 milyar dolar artırıyor. Kurun yükseleceği ve Türkiye ekonomisini zora sokacağını bile bile Merkez Bankasına müdahale edilmesinin artık tesadüf olmadığı düşünüyorum. Kur artışının sebebi, yanlış ekonomi politikaları. Sene başından bu yana asgari ücretlerinin enflasyon ve döviz kurlarında oluşan artışa bağlı maddi kaybı 500 liranın üzerine çıktı. Sabit gelirlinin cebindeki para da döviz artışları nedeniyle eridi. Ülkemizin yüzde 80’ini kapsayan yoksul kesim zamlar karşısında ne yapacağını şaşırır duruma geldi. Kurdaki artışın temel nedeni yanlış ve yönsüz ekonomi politikalarıdır. Kendi parasının itibarını koruyamayan iktidar, vatandaşın cebini koruması mümkün değildir. Ekonomi batıyor. Selasını kim okuyacak?"