Haberler
Giriş Tarihi : 19-09-2020 16:40   Güncelleme : 19-09-2020 16:40

CHP'li İlgezdi Ankara'daki Durumu Gözler Önüne Serdi "Çocuk Hastanelerine Bile Yetişkin Korona Hastaları Yatırılıyor"

Çin Virüsü ile mücadelede salgının kontrolden çıkma noktasına geldiği Ankara'ya dair CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlgezdi, "Ankara'da çocuk hastanesine bile yetişkin korona hastaları yatırılıyor" dedi.

CHP'li İlgezdi Ankara'daki Durumu Gözler Önüne Serdi

Çin Virüsü ile mücadelede "Türkiye'nin Wuhan'ı" olarak adlandırılmaya başlanan Ankara'da salgın giderek yayılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Ankara'da artan vaka sayısına dikkat çeken sözlerinden sonra gözlerin çevrildiği başkentteki duruma ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de önemli uyarılarda bulundu.

Şehir Hastanesi örneğinden yola çıkan İlgezdi, "Ankara Şehir Hastanesi'nde normalleşme döneminde yalnızca 3. kule pandemi hastanesi iken şu an 1 ve 2. kule de pandemi hastanesi oldu. Odalar iki kişiliğe çıkarıldı, Numune Hastanesi'nin bir kısmı tekrar açılarak hasta kabulüne başladı ama yine yetmediği için şimdi de çocuk hastanesine yetişkin Covid-19 hastaları yatırılmaya başladı" sözleriyle korkutan tabloyu gözler önüne serdi.

Fahrettin Koca'ya 'Ek Önlemler' Sorusu

CHP'li İlgezdi, yakında diğer büyükşehirlerin de Ankara ile aynı duruma gelmesi ihtimalini gündeme taşıdı ve Sağlık Bakanı Koca'ya 'ciddi ek önlemler' alınıp alınmayacağını ilişkin bir soru yönelterek şöyle devam etti:

"Tatilden, köylerinden büyükşehirlere geleceklerle diğer büyük şehirlerin de Ankara'ya benzeyeceği aşikardır. Çok daha sıkı önlemler alınmazsa, salgın iyice kontrolden çıkacak. Vaka sayıları sürekli artıyor. Uzmanlar Ekim-Kasım gibi durumun daha da kötüleşeceğini ifade ediyor. Sağlık çalışanları arasında ölümler ve bulaşma oranlar sürekli artmaya devam ediyor. Hastaneler pandemi hastanesine dönüştürülüyor, ciddi ek önlemler almayı düşünmüyor musunuz?"

"İş Yükü Nedeniyle Yaklaşık 800 İstifa Gerçekleşti"

Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına da değinen İlgezdi, "İnsan üstü bir çaba ile 7 aydır çalışan hekimler ve sağlık çalışanları bu şartlarda daha ne kadar devam edebilecek? Bu tempo ve yaşananlar sağlık çalışanlarında psikoloji bırakmamaktadır. Tükenmişlik içinde hizmet vermeye çalışıyorlar. Sağlık örgütlerinin tespitlerine göre bu süreçte direkt çalışma şartları, yeterli koruyucu kişisel ekipmana ulaşamama ve iş yükü nedeniyle yaklaşık 800 istifa gerçekleşti. İlgiler ise şartları iyileştirmek için hiçbir çaba harcamıyor" diye konuştu.

CHP'li Akkuş İlgezdi, son olarak "ek ödeme müjdelerinin" yarattığı tehdide dair şu ifadeleri kullandı:

"Ek ödeme müjdeleri verilen sağlık çalışanları hakkında sanki toplumda çok yüksek maaş alıyorlar imajı yaratılmıştır. Bu imaj, hayatları pahasına hasta bakan hekimler ve sağlık çalışanlarını yönelen şiddetin ana sebeplerinden biri olmaktadır. Üstelik tüm müjdelere rağmen birçok hekim ve sağlık çalışan ek ödemelerini almamıştır."