Haberler
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:28   Güncelleme : 02-06-2021 09:28

CHP'li Murat Emir: Sağlık Bakanlığı Korona Hastalarına Tarihi Geçmiş İlaçlar Veriyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir Sağlık Bakanlığı'na dair çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

CHP'li Murat Emir: Sağlık Bakanlığı Korona Hastalarına Tarihi Geçmiş İlaçlar Veriyor

Yeniçağ'dan Mehmet Akgün'ün özel haberine göre daha önce yan etkileri ile ilgili iddialar öne sürdüğü favipirapir etken maddeli ilaçlara dair yeni bir iddia öne süren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'nın Çin virüsü hastalarına son kullanma tarihi geçmiş olan favipiravir ilaçları verdiğini belirtti.

Bakan Fahrettin Koca'ya konu hakkında soru önergesi sunan Emir, "Pandemiyle mücadeleyi tamamen AKP'nin siyasi ikbali üzerine kuran, buradan siyasi bir rant elde etmeye çalışan Sağlık Bakanı, ilk günden beri hiç kimseyi dinlemedi. Bilim Kurulu'nun önerilerine dahi kulağını tıkayan Sağlık Bakanlığı, hiçbir bilimsel kritere bakmaksızın milyonlarca kutu ilaç siparişi verdi. Bakanlık, bu ilaçların kaç TL'ye mal olduğu, hangi firmaların bu ilaçtan ne kadar kazandığı sorularımızı ısrarla yanıtlamadı, kamuoyundan gizledi. Şimdi de bu ilaçları bir an önce halka tükettirmenin derdine düştüler. Sağlık Bakanının gözü öylesine dönmüş ki; hastalara son kullanma tarihi geçmiş favipiravir etken maddeli ilaç vermeye başladılar" dedi.

Çin virüsüne yakalanan hastalara son günlerde tarihi geçmiş ilaçların verilmeye başlandığını belirten Murat Emir, "Hastalar itiraz ettiğinde de "Sağlık Bakanlığı gerekli incelemeyi yaptı, ilacı kullanmanızda bir engel yoktur" gibi yanıtlar veriyorlar. Derhal bu skandala bir son verilmelidir" ifadelerini kullandı.

Avrupa ya da ABD'nin de favipirapir ilacını kullanmadığını vurgulayan Emir, 

Favipiraviri ABD'nin de Avrupa ülkelerinin de kullanmadığını belirten Emir, "İlacın üreticisi Japonya bile bu ilacı COVID-19 tedavisinde kullanmıyor. Birçok yan etkisi ortaya çıkan ilacın sakat doğumlara sebep olduğu biliniyor ancak, Türkiye'de aylardır her gün binlerce kutu ilaç hastalara veriliyor. Bakanlığa "Neye dayanarak, hangi bilimsel yayına göre kullanıyorsunuz?" diye soruyoruz. Cevap veremiyorlar. Etkinliği bilimsel açıdan kanıtlanmamış, üstelik yan etkileri bilinen ilacı hastalara vererek halka karşı suç işleyen Sağlık Bakanlığı, şimdi de son kullanma tarihi geçmiş ilaçları hastalara vererek halk sağlığı suçu işlemeye devam ediyor. Tıpkı favipiravirde olduğu gibi Sağlık Bakanının da son kullanım ömrü geçti. Artık halkın sağlığıyla oynamayın" şeklinde konuştu.