Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2021 00:36   Güncelleme : 10-06-2021 00:45

CHP'li Tutdere: Çiftçilerin Kamu Bankalarına Olan Borcu 106,4 Milyar TL

CHP'li Tutdere, çiftçilerin kamu bankalarına olan borcunun toplamda 106,4 milyar TL olduğunu açıkladı.

CHP'li Tutdere: Çiftçilerin Kamu Bankalarına Olan Borcu 106,4 Milyar TL

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, çiftçilerin bankalara olan borçlarının katlanarak arttığını, AKP'nin yanlış politikalarından ötürü çiftçilerin bankalara olan borçlarının rekor seviyelere ulaştığını söyledi.

Tutdere, AKP'nin tarım politikalarının faturasının çiftçilere kesildiğini ifade ederek “Tarım sektörünün bankalara olan borçları nisan ayında bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, 2020 yılı aralık ayına göre de 21.2 milyar lira artış göstererek 146.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçilerimizin bankalara olan borçlarının büyük bir bölümünü kamu bankalarına olan borçlardan kaynaklanıyor. Çiftçilerimizin kamu bankalarına olan borçları 106.4 milyar lira. Özel bankalara olan borç ise 37.2 milyar lira" şeklinde konuştu.

Tarım sektörünün zamanında ödeyemediği borç miktarının 4,9 milyar lirayı aştığını belirten Tutdere, çiftçinin borçlarını ödeyemediği için icra kıskacına alınmasına tepki gösterdi.

Bir Yanda Traktörü Haczedilen Çiftçimiz, Bir Yanda Kredisini Ödemeyen İktidar Yanlısı Holdingler

Demirören Holding'in Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyar dolarlık krediyi ödemediği iddialarına da değinen Tutdere, "Demirören Holding, Doğan Medya Grubu’nu satın alırken Ziraat Bankası’ndan 750 milyar dolar kredi kullandı ve Ziraat Bankası, Demirören Holding’e bu krediyi bir çırpıda verdi. Üstelik bu bir çırpıda verilen bu kredinin geri ödemesinin de yapılmadığı iddia ediliyor. Bir yanda çiftçi bankası olan Ziraat Bankası’na borcunu ödeyemediği için traktörü dahi haczedilen gariban Anadolu çiftçimiz, bir yanda da milyar dolarlık kredisini ödemeyip hiçbir yaptırım uygulanmayan iktidar yanlısı holdingler var. Anadolu’nun dört bir yanında çaresizlikten feryat eden gariban çiftçilerimizin yükselen çığlıklarına kulak vermeyen iktidar, ülkemizin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek kamu kaynaklarını talan etmektedir. Anadolu’nun dört bir yanındaki çiftçilerimizin iktidara ahı büyüktür" ifadelerini kullandı.

Çiftçi Maliyetlere Direnemiyor

Adıyaman'daki köyleri dolaşarak köylülerin sorunlarını dineyen Tutdere'ye, Palanlı Köyü'nde yetiştiricilik yapan bir köylü, artan girdi maliyetlerine direnemediklerini ve sonbaharda hayvanlarını satarak çiftçiliği bırakacağını söyledi.

Yetiştirici, konuyla ilgili "Hazine arazileri birilerine peşkeş çekiliyor, hayvanlarımızı besleyemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz çok arttı. 9 kişilik bir aile olarak tüm geçimimizi hayvancılıktan sağlıyoruz. Başka yapacak bir işimiz de yok. Köyümüzün yüzde 80’i hayvancılıkla uğraşıyor, hepsi de aynı durumda. Hayvanlarımızı sonbaharda mecburen satacak ve bırakıp gideceğiz. Başka çıkar yolumuz kalmadı" dedi.

İcralık Olan Kişi Sayısında Artış

Öte yandan, borçlarını ödeyemediği için icralık olan kişi sayısındaki artışa da dikkat çeken Tutdere, "UYAP üzerinden alınan verilere göre, 4 ayda icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 132 yeni dosya geldi. Geçen yılın ocak ve haziran aylarına göre icra ve iflas dairelerine gelen dosya sayısında 1 milyon adetlik bir artış söz konusu. İcra dairelerindeki toplam dosya sayısı ise 22 milyonu aşmış durumda. AKP, yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını yurttaşlarımıza ödetiyor. Yurttaşlarımız, AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklanan borçları sırtlanmak zorunda bırakılıyor" şeklinde konuştu.