Haberler
Giriş Tarihi : 15-01-2021 11:06   Güncelleme : 15-01-2021 11:06

CHP'li Üç Vekil Muharrem İnce'ye Katılacak İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin başlattığı "Memleket Hareketi" adlı oluşum partileşme yolunda ilerlerken üç CHP vekilinin de bu partiye katılacağı iddia edildi.

CHP'li Üç Vekil Muharrem İnce'ye Katılacak İddiası

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın yaptığı habere göre, Ergenekon Davası'nda 41 ay tutuklu yargılanan ve 2018'de CHP'den İzmir Milletvekili seçilip TBMM'ye giren Teğmen Mehmet Ali Çelebi,  Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel, Muharrem İnce'nin partileşme yolunda ilerleyen Memleket Hareketi'ne katılacak. 

Habere göre, söz konusu üç vekil, 10 Ağustos 2020'de Anıtkabir'e çıkarak “29 Ekim Gücü” adlı oluşumu başlatmıştı ancak eleştirileri karşılık bulmayınca istifa kararı aldılar. Ekim ayında vedalaşmak için TBMM'de milletvekili odalarını dolaşan üç milletvekili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından görüşmeye çağrıldı.

Üç milletvekilinin, mevcut durumun devamı halinde istifa edeceklerini belirtmelerine rağmen herhangi bir gelişme sağlanmadı.

Saymaz'ın haberine göre bu üç vekil, CHP'nin ‘10 Aralık Hareketi'nin temsil ettiği İkinci Cumhuriyetçi çizgi tarafından ele geçirildiğini iddia ederek, 10 Aralık 2020'de parti yönetimine içerisinde sert eleştiriler bulunan bir mektup sundu. Getirilen eleştiriler arasında, siyasi ittifaklar içerisinde başka partilere fazlacaa yardımda bulunmak, HDP ile yakın hareket edilmesinin yanlış olduğu, Abdullah Gül isminin cumhurbaşkanı adayı olarak geçmesi gibi konular var.