Haberler
Giriş Tarihi : 07-06-2021 16:15   Güncelleme : 07-06-2021 16:39

CHP'li Vekillerden AKP'li İsimler Hakkında Suç Duyurusu

CHP'li milletvekilleri, AKP'nin İBB döneminde 'görevi kötüye kullanmak', ‘kamu kurum ve kuruluşlarına karşı dolandırıcılık’, ve ‘rüşvet’ suçlarını işlediğini belirterek AKP'li isimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP'li Vekillerden AKP'li İsimler Hakkında Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Gürsel Tekin ile Ali Mahir Başarır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek AKP'li üyeler hakkında suç duyurusunda bulundu. İBB'nin AKP döneminde İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İhale ve Harcama yetkilisi, şu anda ise Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu ile KİPTAŞ 2016 Genel Müdürü İsmet Yıldırım'ın suç işlediğini belirten vekiller şikayette bulundu. 

Tekin ve Başrarır'ın sunduğu dilekçede “Adı şüpheli olarak geçen isimlerin, menfaat birlikteliği içerisinde hareket ederek, başında bulundukları kurumları zarara uğratacak, ancak kendilerini zenginleştirecek nitelikte eylemleriyle, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘İrtikap’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçları uyarınca suç işlemiş olup işbu suç duyurusunda bulunarak cezalandırılmalarını talep etme zorunluluğumuz doğmuştur” denildi.

Yolsuzlukları Savcılara Hatırlatmaya Geldik Çünkü Onlar Hatırlamıyor 

CHP'li milletvekilleri Tekin ile Başarır, suç duyurusu öncesi İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Başarır yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul Milletvekilimizle yine bir yolsuzluğu savcılara hatırlatmaya geldik. Çünkü onlar hatırlamıyor, hatırlamak istemiyor. Fatihte bir arazi, 25 milyon liraya satılıyor 2011'de. Hemen İstanbul Büyükşehir yönetimi tarafından imar çıkartılıyor. Aradan 5 yıl geçiyor 430 milyon liraya belediyeye geri veriliyor. Aradaki fark yaklaşık 16 kat. Bence savcılıklar AK Parti'nin yolsuzluklarıyla ilgili özel bir birim kursun. Her adliyeye en az 20 tane özel yetkili bir savcı tahsis etsin.

Daha dün 750 milyon dolar Ziraat Bankası kredisinin Demirören tarafından ödenmediğini gördük. Bu ülkede insanlar evine ekmek götüremiyor. Ama yolsuzluk almış başını gidiyor. Bugün buradayız, savcıları, harekete geçmesi için bekliyoruz, davet ediyoruz. Umarım soruşturma açarlar. Bu dosyaları incelerler. Belediyeyi, İstanbul'u kim zarara uğrattıysa onun yakasına yapışıp bu zararı tazmin ederler. Biz, yolsuzluğun, kirliliğin, haksızlığın, adaletsizliğin olduğu her yerde olacağız. Bu ülkede adaletin, haksızlığın, yolsuzluğun olduğunu savcılar hatırlamalılar. Ben İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına buradan sesleniyorum. Senin sıfatının önünde ‘Cumhuriyet' yazıyor. Ama valinin, kaymakamın, benim önümde yazmıyor. Niye cumhuriyet yazıyor. 84 milyonun hakkını savunmak için” ifadelerini kullandı.

Sadece İki Dosyadaki Rant Miktarı 150 Milyon Dolar 

CHP Milletvekili Tekin ise 'bir ülkede yolsuzluk varsa yoksulluktan kurtulma şansınız olmaz' dediği açıklamasında, “Biz bu imar planlarının, bu çeteleşmelerin ne olduğunu 2012-2010 yılında kamuyla paylaşmışız. Emsalsiz vurgun dediğimiz vurgun, Türkiye Cumhuriyeti'nin Sayıştay Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapordur. Bu raporu hazırlayan Sayıştay Başkan Yardımcısı görevden el çektirildi. İstanbul rant haritasında, İstanbul'un tamamıyla ilgili rantın öyle bir rakam olduğunu söylediğimde hiç kimse ağzını bile açmadı. Bu şehri yöneten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız çıkıp, elimde 50 tane dosya var ve somut olarak iki dosyanın da bu olduğunu, önümüzdeki günlerde de 48 dosyanın daha açıklanacağını söylüyorsa kime inanacaksınız.

Sadece iki dosyadaki rantın miktarı 150 milyon dolar. Bugün öyle aileler var ki sadece 700 TL ile geçiniyor. Bu da şu demektir. 150 bin dolar, 150 bin ailenin 1 yıllık geçimi. Yani ben yoksulum, emekli maaşı hakkımı alamıyorum, işsizim diyenlerin şunu bilmesi lazım. Bir ülkede yolsuzluk varsa, yoksulluktan kurtulma şansın olmaz. İşte senin yoksulluğunun sebebi bu. Gelin buna son verelim. Mecliste, araştırma komisyonu kuralım diyoruz ses yok. Yargıda ses yok. Cumhuriyet savcılarına kendimi ihbar ettim, rant haritasını açıkladım. Hadi egemen güçlerden korkabilirsiniz, ama çağırın benden hesap sorabilirsiniz. 100 milyar dolar rant nedir. Ama şimdi görüyoruz ki toplumumuzun tamının özellikle imar rantının imanımızı bile nasıl aldığını herkesin görmesini istiyorum” şeklinde konuştu.