Haberler
Giriş Tarihi : 27-05-2021 13:27   Güncelleme : 27-05-2021 13:27

Çin Aşısı Olanlar Hacı Olamayacak

Suudi Arabistan, Sinovac aşısını 'geçerli aşılar' listesine almadığını açıkladı.

Çin Aşısı Olanlar Hacı Olamayacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Hac ziyaretlerine de engel olmuş, Hacı olmak isteyen kişiler Suudi Arabistan ziyaretlerini yapamamıştı. Umudunu bu yıla bağlayan vatandaşlara kötü haber geldi. Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın haberine göre Türkiye'de yapılan Sinovac aşısı Suudi Arabistan tarafından açıklanan 'geçerli aşılar' listesine alınmadı.

Altaylı, Suudi Arabistan'ın kararını, ''Geçen yıl korona salgını nedeniyle Suudi Arabistan hac ziyaretlerine izin vermemişti. O dönem kendi vatandaşlarına bile toplu ibadeti yasaklayan bu şeriat ülkesinin dünyanın dört bir yanından gelip, dip dibe günler geçirecek hacılara izin vermemesi son derece doğaldı.

Ancak bu yıl Suudi Arabistan hac için kapıları açma kararı almış. Gerekli dozlarda aşı olanlara, Hac için vize verecek Suudiler. Ama şartlı. Sadece belirli aşıları olanlar hac görevlerini yerine getirmek için ülkeye girebilecekler.

Ve sürpriz. Türkiye’de yapılan Sinovac aşısı Suudi Arabistan tarafından açıklanan 'geçerli aşılar' listesinde yer almıyor. Yani bizde çoğunluğu 65 yaş üstü yurttaşlarımıza yapılan bu aşıdan olanlar Hacca gidemeyecekler” ifadeleriyle kaleme aldı.