Haberler
Giriş Tarihi : 16-01-2021 19:24   Güncelleme : 16-01-2021 19:30

Çin Aşısını Üreten Sinovac'ın Sitesine Türkiye'den Ulaşılamıyor

Türkiye'nin de satın aldığı Çin virüsü aşısını üreten Çin menşeili Sinovac şirketinin sitesine Türkiye'den ulaşılamıyor.

Çin Aşısını Üreten Sinovac'ın Sitesine Türkiye'den Ulaşılamıyor

Türkiye'nin de satın aldığı Çin virüsü aşısını üreten Çin menşeili Sinovac şirketinin sitesine Türkiye'den ulaşılamıyor. Ancak VPN kullananlar ise siteye girebiliyor.

Şirketin sitesine girmek isteyenler “IP adresinizin bu web sitesini ziyaret etmesine izin verilmiyor!” uyarısı iler karşılaşıyor.

Konuyu köşesine taşıyan Fatih Altaylı, konu hakkında şunları yazdı:

"Türkiye’de aşıları yapılmaya başlanan Sinovac’ın internet sitesine girip, hem Türkiye’deki durumla ilgili neler duyurduklarını, hem de faz 3 çalışmaları yürütülen diğer ülkelerdeki (Endonezya ve Brezilya) son gelişmeleri öğrenmek istedim. Ancak çok ilginç bir durumla karşılaştım.

Sinovac, şu anda aşılarını uygulayan tek ülke olan Türkiye’ye sitesinin internet erişimini engellemişti.

Şaka yapmıyorum.

Sinovac’ın resmi internet sitesi olan Sinovac.com adresine girdiğiniz zaman karşınıza “Your ip is not allowed to visit this website” yazısı çıkıyordu.

Yani bu internet sitesi sizin ip adresinizin erişimine kapalıdır yanıtı veriliyordu.

(Yine bu firmaya ait olduğunu umduğum sinovacbio.com adresine girdiğim zaman ise firmanın Covid-19’a karşı aşı ürettiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Sadece R and D bölümünde corona aşısı üretme çalışmaları vardır diye tek satır var.)

En önemli ürünü şu anda sadece Türkiye’de kullanılan bir firma, internet adresini Türkiye’den erişime niye kapar?

Herhalde firmanın Türkiye distribütörü bir yanıt verecektir."