Haberler
Giriş Tarihi : 12-04-2021 18:48   Güncelleme : 12-04-2021 18:48

Çin Büyükelçiliği'nin Bulunduğu Caddenin Adı 'Türksoy' Olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) belediye meclisi toplantısında, Katil Çin'in büyükelçilik binasının bulunduğu caddenin adının "Türksoy" olarak değiştirilmesi için önerge verildi.

Çin Büyükelçiliği'nin Bulunduğu Caddenin Adı 'Türksoy' Olacak

Çin'in Türkiye'ye karşı son günlerdeki küstah tutumu  ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı hedef almasının ardından Çin Büyükelçiliği binasının bulunduğu Ferit Recai Ertuğrul Caddesi’nin adının değiştirilerek Türksoy Caddesi yapılmasına ilişkin önerge verildi

Milli Gazete'de yer alan habere göre, önergede, "Çankaya İlçesi Oran Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 'Ferit Recai Ertuğrul Caddesi' isimli yol güzergahının tamamının veya Türksoy kurum binasının olduğu kısmın 'Türksoy Caddesi' olarak değiştirilmesi" ibaresine yer verildi.

İşgalci Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i  etiketleyerek yaptığı Twitter paylaşımında tehdit edici bir dil kullanmıştı.

ABB'nin Meclis toplantısında konuşan Mansur Yavaş, "Nerede bir kardeşimize ateş düşmüşse, tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletinin derdi olacaktır" dedi. 

İstanbul'daki Çin Konsolosluğu ve Ankara'daki Büyükelçilik önünde günler boyunca nöbet tutarak ailelerinden haber almaya çalışan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin davasına Meral Akşener ve Mansur Yavaş destek vermişti. Uygurların eylemleri defalarca polis tarafından engellenmeye çalışılmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Doğu Türkistanlı Nursiman Gül Abdürraşid'i kürsüye çıkarmış ve TBMM TV yayını kesmişti. Nursiman Gül Abdürraşid, TamgaTürk YouTube kanalına katılarak Uygurların gördüğü Çin zulmünü anlatmıştı.