Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 14-04-2021 20:30   Güncelleme : 14-04-2021 20:58

Çin Dışişleri Bakanlığı, Doğu Türkistan Bayrağından Rahatsız Oldu

Çin Dışişleri Bakanlığının resmî Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, Ulusal Demokrasi Vakfının (NED) Doğu Türkistan'a insan hak ve şerefinin yüceltilmesi amacıyla yaptığı yardımlara tepki gösterildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Doğu Türkistan Bayrağından Rahatsız Oldu

Ulusal Demokrasi Vakfı (The National Endowment for Democracy-NED), katil Çin'in temel insan haklarından bile mahrum bıraktığı Uygur Türklerinin öz yurdu Doğu Türkistan'a, insan hak ve şerefinin yüceltilmesi amacıyla 2004'ten beri yardım ettiğini duyurmuştu. Buna mukabelen katil Çin'in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, söz konusu duyurunun yer aldığı paylaşım üzerinden çeşitli iddialar üretti. Çin'in emperyal politikalarında alet olarak kullandığı propagandaları içeren söz konusu iddialara göre NED Vakfı, Dou Türkistan'daki "ayrılıkçı güçleri" 2004'ten beri fonluyor.

Katil Çin, bahsi geçen ayrılıkçılığa delil olarak da 1949'dan beri işgal altında tuttuğu, en temel insan haklarından bile yoksun bıraktığı Uygur Türklerinin öz yurdu Doğu Türkistan'ın bayrağının NED tarafından kullanılmasını gösteriyor.

Öte yandan NED Vakfının internet sayfasında bulunan katılımcılar listesinde de Doğu Türkistan'a yer verilirken ay yıldızlı gök bayrak kullanılmış.