Haberler
Giriş Tarihi : 31-03-2021 12:37   Güncelleme : 31-03-2021 12:37

Çin Virüsü Nedeniyle Çocuklarda Kalp Hastalıkları Artacak

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilimdalı Profesörü Dr. Ayper Somer, Çin virüsünün çocuklarda kalp hastalıklarını artıracağını belirtti.

Çin Virüsü Nedeniyle Çocuklarda Kalp Hastalıkları Artacak

Çin virüsünün üçüncü dalgasıyla birlikte çocuklarda görülen vaka sayılarındaki artışı işaret eden Prof. Dr. Ayper Somer, İngiliz varyantının bilhassa çocuklarda hızla yayılmaya başladığını söyledi. Virüsün çocuklara olan etkilerinin artmakta olduğunu belirten Somer, "Ben açıkçası son 3 aydır kovid servisine hasta yatırmadım. Daha çok ayakta tedavi ediyorduk. Çok hafif geçiriyorlardı ama şu son 2 hafta içerisinde kovid servisini yeniden açtık ve şu anda servisim doldu. Aynı şekilde Türkiye'nin her yerinden benzer haberleri alıyoruz. Bir de yaş küçüldü. 10, 12, 13 yaşlarında vakalarımız olurdu; şimdi yatan hastalarımızın yarısı 9 yaş altında. En küçüğü 5,5-6 aylık ve üstelik orta-ağır şiddette geçiren bir bebeğimiz bile var. Geçen seneki pandemi döneminde kovid sonrası Mis-C tablosu ortaya çıktı çocuklarda. Erişkinlerde olduğu gibi kalbi tutan bir virüs. Özellikle miyokardit (kalp kası iltihabı) başta olmak üzere, kardiyak sorunlar yaratıyor. Çarpıntı ve ateş şikayeti ile gelen birçok çocuk hastamız var. Miyokardit olasılığına karşı yakın takip gerekiyor. Yoğun bakım izlemleri gerekebiliyor çocuklarda. Kovid sonrası dönemde miyokardit vakalarında artış olabilir diye düşünüyorum” dedi.

Muhtelif 5 ülkeden gelen bilgilerin 0-9 yaş grubunun içinde bulunduğu tehlikeyi teyit ettiğini vurgulayan Somer, “Bu veriler 0-9 yaş grubunun giderek daha fazla enfekte olmaya ve ağır geçirmeye başladığını gösteriyor. Örneğin İsveç verisinde, son 3 ayda yüzde 123 artış var 0-9 yaş grubunda. 10-19 yaş grubunda da yüzde 72 civarında. İngiltere ve İtalya’dan gelen veriler de buna benziyor. Ama benim en çok ilgimi çeken Fransa'daki çalışma oldu. Çünkü orada direkt varyant oranını belirlemişler. Toplumun tümünde o dönemki kovid vakalarının yüzde 58’i İngiltere varyantı ile enfekte. Ancak 0-9 yaş grubunda varyant virüs oranı yüzde 68. Çok yüksek bir oran. 10 yaşından sonraki dönemde ise yüzde 61 olarak normalin üzerinde seyrettiği belirlenmiş. Demek ki 0-18 yaş arası çocuklarda varyanttan etkilenme oranı, eski normal suşa (virüsün ilk hali) göre çok daha fazla” ifadelerini kullandı.