Haberler
Giriş Tarihi : 05-04-2021 21:19   Güncelleme : 05-04-2021 21:19

Çin Virüsü Salgını Yüzünden Okula Devam Edemeyen Çocuklar, Zorla Evlendiriliyor ya da Cinsel İstismara Maruz Kalıyor

John Hopkins Üniversitesi, UNICEF ve Dünya Bankası, büyük salgının dünya çapında eğitim üzerindeki etkisini ölçmek için bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre, büyük salgının birinci yılında, dünya genelinde hâlâ 800 milyonu aşkın çocuk salgın yüzünden okula gidemiyor. Okula gidemeyen çocukların birçoğu da ‘çocuk yaşta evlilikler ve cinsel istismar riskiyle' karşı karşıya kalıyor.

Çin Virüsü Salgını Yüzünden Okula Devam Edemeyen Çocuklar, Zorla Evlendiriliyor ya da Cinsel İstismara Maruz Kalıyor

Yapılan araştırmada, büyük salgının 1,6 milyar çocuğun eğitimini aksattığı ortaya çıktı.

Çin virüsü salgınının başladığı Mart'tan bu yana 51 ülkenin yüz yüze eğitime geri döndüğü belirtilen araştırmada, bunun yanı sıra hâlâ 90’dan fazla ülkede eğitime devam edilemediğini ya da hibrit eğitim gibi seçenekler uygulandığı ifade edildi.

Uzaktan öğrenim gören öğrenci sayısı, Mart'ın başında 1,6 milyar idi. Şu an ise bu sayı 800 milyon civarında ve hâlâ çok fazla olduğu ortada. Konuyla ilgili insan hakları örgütleri, çocukların okula devam edememesinin, çocuk yaşta evlilikleri ve cinsel istismarı arttırdığına dikkat çekti.

"Kısıtlamalar, çocuklar üzerinde hayal bile edilemeyecek etkilere sahip"

UNICEF Eğitim Müdür Robert Jenkins, The Guardian’a konuya ilişkin açıklamalar yaparak kısıtlamaların, çocuklar üzerinde hayal bile edilemeyecek etkilere sahip olduğunu belirtti. Müdür,  bundan çıkarılacak çok ders olduğunu ifade etti.

Jenkins, “Pandeminin başında 1,6 milyar çocuk okula gitmiyordu ve bir yıl sonra işte buradayız ve 800 milyon hâlâ kısmen veya tamamen kesintiye uğrayan eğitimden mustarip. Çıkarılması gereken pek çok ders var ve bunlardan biri, uzun süreli okul kapanışlarının çocuklar üzerindeki etkisi” diye konuştu.

Yayımlanan raporda, Dünya Bankası Küresel Eğitim Direktörü Jaime Saavedra, büyük salgın öncesinde eğitime erişimin, orta ve düşük gelirli ülkelerde yüzde 53 olduğunu; salgınla birlikte bu oranın artarak yüzde 63'e çıktığına dikkat çekti. Saavedra, "Dünya, Çin virüsünden önce bir öğrenme kriziyle karşı karşıyaydı. Pandemide geçen bir yıl, eğitimde devam eden kesintiler, öğrenme yöntemlerinde değişiklikler ve öğrencilerin refahına yönelik endişeler her zamankinden daha büyük bir hâle gelerek durumu daha da kötüleştiriyor” dedi.

10 Milyon Kız Çocuğu, Zorla Evlendirilme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Dünya Kadınlar Günü’nde UNICEF, çocuk evliliklerine ilişkin bir rapor yayımlamıştı. UNICEF'in raporuna göre gelecek 10 yılda büyük salgın yüzünden 10 milyon kız çocuğunun daha zorla evlendirilebileceği hususunda uyarı yapmıştı.

UNICEF, söz konusu raporunda salgın yüzünden okulların kapanması, ekonomik kriz, hizmet kesintileri, hamilelik ve ebeveyn ölümlerinin en savunmasız durumdaki kız çocuklarının evlendirilme olasılığını arttırdığı vurgulanmıştı.