Haberler
Giriş Tarihi : 04-03-2021 16:01   Güncelleme : 04-03-2021 16:01

Çin Yabancıların Ülkeye Girişinde ''Anal Sürüntü'' Testini Zorunlu Kıldı

Dün yayınlanan bir raporda, Çin'in ülkeye giriş yapan bütün yabancılar için rektal sürüntü testini zorunlu kıldığı iddia edildi.

Çin Yabancıların Ülkeye Girişinde ''Anal Sürüntü'' Testini Zorunlu Kıldı

Çin yönetimi, 'diğer tarama yöntemlerinden daha yüksek derecede doğruluk payına sahip olduğu için' ülkeye yurt dışından giriş yapan tüm yabancılara anal sürüntü testini zorunlu kıldı. Bu kapsamda, Pekin ve Şanghay havayollarında test merkezleri kurulacağı belirtildi.

Çin medyasında yer alan haberlere göre ise, solunum hastalıkları doktoru Li Tongzeng, anal sürüntülerin daha iyi olduğunu çünkü dışkı örneklerinde virüs izlerinin burun veya boğazda olduğundan daha uzun kaldığını söyledi.

Çinli yöneticiler bu test tekniğini uygulamaya başladığında büyük tepki almış, anal sürüntü uygulanan Çinlilerin yürümekte zorlandığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

Japonya Anal Sürüntü İddiasına Tepki Göstermişti

Japonya Kabine Başsekreteri Katsunobu Kato, "Bazı vatandaşlarımız, Çin'deki büyükelçiliğimize, büyük bir psikolojik acıya neden olan anal sürüntü testi yaptırdıklarını bildirdi" açıklamasında bulunmuştu. 

Bu açıklamanın ardından Çin Dışişleri Sözcülerinden Wang Wenbin, mevcut uygulamaların 'bilimsel temelli ve ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olduğunu' söylemişti.