Haberler
Giriş Tarihi : 06-02-2021 10:04   Güncelleme : 06-02-2021 10:04

Çin'den Sipariş Edilen Aşının Üçüncü Bölümünün Geliş Tarihi Belli Oldu

Çin'den sipariş edilen 50 milyon dozluk Çin Virüsü aşısın 3. bölümünün geliş tarihi belli oldu.

Çin'den Sipariş Edilen Aşının Üçüncü Bölümünün Geliş Tarihi Belli Oldu

Çin Virüsü aşısı kapsamında Çin'den sipariş edilen 50 milyon doz Sinovac aşısının 3. bölümü olan 10 milyon doz aşının gelecek hafta geleceği öğrenildi. Türkiye’nin Çin’den sipariş verdiği 50 milyon dozluk Çin Virüsü aşısının 3 milyon dozluk ilk sevkıyatı, aralık ayının sonunda geldi. Ardından 10 milyon dozluk ikinci sevkıyat, 6.5 milyon ve 3.5 milyon doz olarak bölünerek Türkiye’ye ulaştı. 

Siparişin ikinci bölümünde gelen 10 milyon dozluk aşının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndaki incelemelerinin önümüzdeki hafta tamamlanmasıyla birlikte olacak olan toplam 20 milyon doz aşının, öğretmenlerin de bulunduğu 2. grupta kullanılması bekleniyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamaya göre bu aşıların bir bölümü, aşı sıralamasında yer alan 2. grup için kullanılacak. Söz konusu grupta Milli Savunma Bakanlığı personeli, İçişleri Bakanlığı personeli, kritik görevlerdeki kişiler, zabıtalar, özel güvenlikler, Adalet Bakanlığı personeli, cezaevleri personeli, öğretmenler, öğretim üyeleri, gıda sektörü çalışanları ve taşımacılık çalışanları bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitime başlayacak öğretmenlerin aşılarının öncelikli olarak yapılacağını belirtmişti.