Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 12:44   Güncelleme : 17-03-2021 12:44

'Çin'e Savaş mı Açalım' Diyen MHP: Kimse Bizi Test Etmesin

Doğu Türkistan meselesinde "Çin'e savaş mı açalım" şeklindeki çıkışlarıyla gündeme gelen MHP, "Kimse ucuz siyasi oyunlarla MHP'yi Uygur Türkleri hakkında test edemez" dedi.

'Çin'e Savaş mı Açalım' Diyen MHP: Kimse Bizi Test Etmesin

Daha önce İYİ Parti'nin "Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik uygulanan sistematik baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarından kaynaklanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi" amacıyla Meclis'e verdiği araştırma önergesine ret oyu kullanan ve bununla da kalmayarak "Ne yapacağız? Çin' savaş mı açacağız", "Yarın gidelim 40 kişi, basalım mı Çin'i? Hazır mısın" şeklinde sözlerle durumu tiye alan MHP'den Doğu Türkistan hakkında yeni bir açıklama geldi.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Doğu Türkistan meselesinde MHP'nin tutumuna yönelik yaptığı açıklamada "Hiç kimse Doğu Türkistan meselesini hatırına getirmezken yarım asırdır soydaşlarımızın çığlığını dünya kamuoyuna taşıyan MHP'dir. Kimse ucuz siyasi oyunlarla MHP'yi Uygur Türkleri hakkında test edemez. Bizler, soydaşlarımızın yanındayız ve onlara yapılan zulmü kınıyoruz" şeklinde konuştu.

"Soydaşlarımızın yanındayız ve onlara yapılan zulmü kınıyoruz" diyen Kaşıkçı'nın, daha günler öncesinde "Uygur Türklerine yapılan zulmün soykırım ilan edilmesi" için TBMM'ye verilen önergeye partisinin 'çekimser', ortağı AKP'nin ise 'ret' oyu verdiğini unutması dikkatlerden kaçmadı.