Haberler
Giriş Tarihi : 14-03-2021 00:28   Güncelleme : 14-03-2021 00:28

Çinli Huawei Firması, ABD'nin Ulusal Güvenliğine Tehdit Olarak Sayıldı

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), 2009 tarihli bir yasayla kendisine verilen görev uyarınca 5 Çinli firmayı resmen "ulusal güvenliğe tehdit" olarak nitelendirdi.

Çinli Huawei Firması, ABD'nin Ulusal Güvenliğine Tehdit Olarak Sayıldı

Reuters'ın haberine göre FCC; Huawei Technologies Co, ZTE Corp, Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co ve Zhejiang Dahua Technology Co şirketlerini listeye aldı.

2019 yasasına göre FCC, telekomünikasyon cihazları ve hizmetleri üreten şirketler arasında "ABD ulusal güvenliği için kabul edilemez bir risk oluşturduğu tespit edilenleri" belirlemekle mükellef.

FCC Başkan Vekili Jessica Rosenworcel konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Bu liste, ülke genelinde yeni nesil ağlar kurulurken şirketlerin geçmişte yapılan hataları tekrarlamamalarını ya da ABD ulusal güvenliğine veya Amerikanların güvenliğine tehdit oluşturacak ekipman ve hizmetleri kullanmamalarını sağlayacak anlamlı bir kılavuz sunuyor" dedi.

Hikvision'dan cuma günü geç saatlerde gelen açıklamadaysa, şirketin FCC kararına şiddetle karşı çıktığı ve "bu asılsız tanımlamanın en iyi şekilde nasıl ele alınacağına dair tüm seçenekleri değerlendirdiği" belirtilirken firmanın yeni nesil ağlarla ilgili herhangi bir listede olmadığı ifade edildi.

ABD, 2019'da Huawei, Hikvision ve diğer firmaları ekonomik kara listeye almıştı.

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump'ın yönetimi sırasında federal hükûmet, 2020'nin Ağustos'unda kendisine bağlı kuruluşların adı geçen 5 Çinli şirketin herhangi birinden mal veya hizmet satın almasını yasaklayan düzenlemeleri yayımlamıştı.

FCC de 2020'nin Aralık'ında, Huawei ve ZTE'yi iletişim ağlarına yönelik ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul etmiş ve böylece Amerikan firmaların söz konusu şirketlerden ekipman satın almak için 8,3 milyar dolarlık (yaklaşık 63 milyar Türk Lirası) bir hükûmet fonundan yararlanması yasaklanmıştı.

Huawei, bu duruma geçen ay ABD 5. Temyiz Mahkemesi'ne sunduğu dilekçeyle itiraz etmişti.

ABD menşeli haber sitesi Verge'e göre Çinli telekomünikasyon devi mahkemeye yaptığı başvuruda, FCC'nin yetkisini aştığını belirterek Trump yönetiminin getirdiği yasağın sonlandırılmasını istemişti.