Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 14:43   Güncelleme : 26-02-2021 14:43

Cinsel İstismar ve İnsan Ticaretiyle Suçlanan Olimpiyat Antrenörü İntihar Etti

ABD Kadın Jimastik Takımı'nın eski olimpik antrenörü John Geddert'in, hakkında cinsel istismar ve insan ticareti suçlamaları içeren bir iddianamenin hazırlanmasından saatler sonra intihar ettiği iddia edildi.

Cinsel İstismar ve İnsan Ticaretiyle Suçlanan Olimpiyat Antrenörü İntihar Etti

ABD Jimnastik takımını 2012 Olimpiyatları'na hazırlayan ekipte olan Geddert, yüzlerce atlete cinsel taciz suçundan hüküm giyen takım doktoru Larry Nassar ile yakın bir isimdi. Nassar 2018'de 250'den fazla genç kadını taciz ettiği gerekçesiyle 300'den fazla yıl hapis cezası almıştı.

63 yaşındaki Geddert Michigan'da Nassar'ın takım doktoru olarak çalıştığı antrenman tesisinin sahibiydi. Nassar'a karşı 2018'deki davada ifade veren birden fazla jimnastikçi Geddert'in de kendilerini taciz ettiğini söylemişti.

Teslim Olmak Yerine İntihar Etti

Geddert'in Perşembe günü karakola teslim olması gerekiyordu fakat karokola gelmedi. Karakola gelmemesi üzerine evine giden yetkililer Geddert'in intihar ettiğini gördü.

Başsavcı Nessel "İçinde yer alan herkes için trajik olan bu hikaye, trajik bir şekilde son buldu" dedi. 

Geddert'e yöneltilen suçlamalar arasında ''Birden fazla genç kadına yönelik sözlü, fiziksel ve cinsel istismar'" vardı. Şikayetçiler arasında 13 ve 16 yaşında çocuklar vardı.

İddianamede "Atletleri sakatlanacak veya zarar görecekleri kadar ekstrem koşullarda zorla çalıştırdığı" gerekçesiyle 14 insan ticareti suçlaması da yer alıyordu.

Savcılık Geddert'i 2016'da Nassar soruşturmasında yalan söylemekle de suçluyordu.