Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 15:00   Güncelleme : 26-02-2021 15:11

Cinsel İstismarla Suçlanan Uşşaki Tarikatı Liderinin Avukatı: Çocuk Niye Tekrar Dergaha Gelmiş, Demek ki Akıllanmamış

12 yaşındaki çocuğa istismarda bulunduğu için tutuklu bulunan Fatih Nurullah takma adlı Eyyüp Fatih Şağban, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Cinsel İstismarla Suçlanan Uşşaki Tarikatı Liderinin Avukatı: Çocuk Niye Tekrar Dergaha Gelmiş, Demek ki Akıllanmamış

12 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan “Fatih Nurullah” takma ismiyle bilinen Uşşaki tarikatı lideri Eyyüp Fatih Şağban, ikinci kez hâkim karşısına çıktı. 

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, sanık avukatı 14 kişinin tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Sanık Şağban'ın avukatı, tanık olarak gösterilen 14 kişinin de olayın yaşandığı dönem aynı evde yaşadığını belirtti. Savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını talep ederken, mağdur çocuğun ve ailesinin avukatı Sakarya Barosu Başkanı Abdürrahim Burak, sanık avukatının 14 tanık dinletmek istemesinin duruşmayı uzatmayı amacında olduğunu ifade etti.

Sanık avukatı, “Müvekkilimiz Türkiye'nin nadide, mümtaz bir şahsiyetidir. 6 aydır tutukludur. Müvekkilimiz ile çocuğun annesi, babası ve halasının telefon kayıtları dosyaya konulsun, gerçek ortaya çıkacak." dedi.

İstismara Uğrayan Çocuğu Suçladı

''Çocuğun savcılık ve mahkemedeki ifadeleri tutarsız" diyen sanık avukatı, "Ben 12 - 13 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum.  Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış" sözleriyle mağdur çocuğu suçladı.

Bu sözler üzerine mağdur çocuğun avukatları ile sanık avukatı arasında tartışma çıktı. Davada söz verilen sanık Eyyüp Fatih Şağban, "Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, FETÖfil olarak görüyorum. Kumpasa uğradım" dedi.

Şağban, "Konuşmalarda geçen 70 bin TL lafı, çocuğun annesinin telaffuz ettiği rakamdır. Yapılan keşifte iddiaların gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmıştır. Hakkımda sorgusuz sualsiz işlem yapıldı. Herkes böyle bir iftiraya maruz kalabilir. 80 milyon insan tehdit altındadır" iddiasında bulundu. 

Mahkeme, sanık Eyyüp Fatih Şağban'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Tutuklu yargılanan Şağban, 28 Mayıs'ta tekrar hâkim karşısına çıkacak.