Haberler
Giriş Tarihi : 11-01-2021 12:20   Güncelleme : 11-01-2021 12:20

Çıplak Aramaya Tabi Tutulduklarını Açıklayan Kişilere Suç Duyurusu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi önündeki protestolara ilişkin gözaltına alınan bazı kişilerin 'çıplak arama ve kötü muameleye maruz kaldıkları' yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, asılsız iddialarda bulunan şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Çıplak Aramaya Tabi Tutulduklarını Açıklayan Kişilere Suç Duyurusu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 4 Ocak'ta Boğaziçi Üniversitesi giriş kapısı önünde yapılan eylem sırasında "911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve polise karşı mukavemet" gösterdiği tespit edilen şahıslara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda 5 ve 6 Ocak tarihlerinde düzenlenen iki ayrı operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları vurgulandı.

Gözaltına alınan şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla, "çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı" iddiasında bulunulduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

"Konuya ilişkin yapılan işlemlerin tetkiki ve yakalama/üst arama sırasındaki kamera kayıtları titizlikle incelenmiştir. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir. İşlemler Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi'nin 9. maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.  Asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunan şahıslar hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır."