Haberler
Giriş Tarihi : 07-02-2021 23:00   Güncelleme : 07-02-2021 23:00

Çorum Valisi Çiftçi, İngiliz İşbirlikçisi İskilipli Atıf'ı 'İlim Adamı' Olarak Tanımladı

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu ve Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ile İskilipli Atıf’ı anan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

Çorum Valisi Çiftçi, İngiliz İşbirlikçisi İskilipli Atıf'ı 'İlim Adamı' Olarak Tanımladı

İngilizlerle işbirliği yaparak Milli Mücadeleye karşı fetva yayınlayan ve asılarak idam edilen İskilipli Atıf’ı mezarı başında anan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, gelen eleştirilere karşı kendini savundu. İskilipli Atıf'ı 'ilim, aksiyon ve dava adamı' olarak tanımlayan Çiftçi, "Ben İskilip’te yaptığımız anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Çiftçi, ölümünün 95'inci yılında İskilipli Atıf’ın mezarı başında dua ettiklerini ve mevlid okuttuklarını söyleyen Vali Mustafa Çiftçi, şu açıklamayı yaptı:

“1876-1926 yıllarında yaşayan ilim, aksiyon ve dava adamı M. Atıf Efendi’yi geçen yıl da (2020) Valiliğimiz, Çorum Belediye Başkanlığımız, Hitit Üniversitemiz ve Atıf-Der işbirliğiyle anmış ve bilimsel bir sempozyumda ilmi, içtimai ve siyasi yönleriyle ele almıştık. Gayemiz İskilipli M. Atıf Efendiyi tartışmalı alandan ilmi alana çekmek, eserleri ve hayatıyla değerlendirmek, nihai hükmü aziz milletimizin vicdanına bırakmaktı. Bu yıl da düzenlemeyi düşündüğümüz sempozyumu pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik, onun yerine bu yıl Atıf-Der’in organize ettiği şekliyle sade bir kabir ziyareti ve mevlid programıyla sınırlı tuttuk.”