Haberler
Giriş Tarihi : 18-12-2020 10:12   Güncelleme : 18-12-2020 10:12

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sahte Diploma Kullanmış

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AKP milletvekili ve eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın yargılandığı mahkemenin kararında Yerlikaya'nın sahte diploma kullandığı ifadesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sahte Diploma Kullanmış

Hamza Yerlikaya’nın belgede sahtecilik suçundan yargılandığı davada davanın karar metninde, “Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir” ifadesi yer aldı. 

Yerlikaya’nın üniversiteye meslek lisesinden aldığı sahte diplomayla kayıt yaptırdığı için açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2001’de verdiği gerekçeli kararında şunlar kaydedildi:

"Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın bunu hallederiz diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur. Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir.

En son Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmasıyla gündem olan Yerlikaya, TBMM’nin sitesinde üniversite mezunu olarak görülürken AKP'nin resmi sitesinde lise mezunu olarak yer alıyor.